Polacy wybierają pompy ciepła. Ale właściwie dlaczego?

Maciej Piwowski
24.04.2019

Już w co ósmym nowo wybudowanym domu jednorodzinnym w Polsce instaluje się pompę ciepła. Nasz kraj jest jedynym w Europie, w którym przez 7 lat z rzędu odnotowano wzrost sprzedaży tych nowoczesnych, ekologicznych i bardzo komfortowych urządzeń grzewczych. Na tak dużą popularność pomp ciepła wśród polskich inwestorów indywidualnych wpływa kilka czynników.

Spadające ceny

Nie ma się co oszukiwać: Polacy nie stali się nagle super ekologiczni. Wciąż podstawowym kryterium wyboru źródła ogrzewania jest cena instalacji oraz koszty jej późniejszej eksploatacji. Opłacalność użytkowania pompy ciepła nie podlega dyskusji, jednak jeszcze do niedawna barierą nie do pokonania były ceny urządzeń. To się obecnie szybko zmienia.

Obecnie pompę ciepła typu powietrze-woda (to najpopularniejsze urządzenie tego typu w naszym kraju) można zainstalować w cenie dobrego kotła gazowego. W takiej sytuacji pod uwagę brane są inne czynniki, gdzie pompa ciepła zyskuje wyraźną przewagę nad konwencjonalnymi systemami grzewczymi.

Bezpieczeństwo

Bezdyskusyjnie pompa ciepła jest najbezpieczniejszym nośnikiem energii grzewczej. Urządzenie do pracy potrzebuje jedynie zasilania prądem, przy czym większość energii pobiera z innych źródeł – powietrza, wody lub gruntu. Prosty schemat instalacji gwarantuje, że jest ona bezpieczna w użytkowaniu. Nie ma mowy o ryzyku wybuchu gazu, wycieku czy tym bardziej zaczadzeniu (pompa nie produkuje spalin).

Bezproblemowa instalacja

Pompę ciepła można śmiało zainstalować w już istniejącym budynku, unikając tym samym kosztownych i problematycznych prac remontowych. Urządzenie nie wymaga podłączenia do komina spalinowego, a więc na upartego można je zamontować nawet w kuchni czy przedpokoju. To ważny argument dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą mieć kotłowni.

Komfort

Trudno sobie wyobrazić bardziej komfortowe źródło ogrzewania niż właśnie pompa ciepła. Użytkownik nie musi w ogóle podchodzić do urządzenia. Pracuje ono w 100% automatycznie, dobierając nastawy w zależności od sytuacji pogodowej i temperatury wewnątrz budynku. Warto przy tym zaznaczyć, że pompa ciepła jest niemal bezgłośna, a jej serwis ogranicza się jedynie do sprawdzenia szczelności połączeń hydraulicznych.

Pompa ciepła pod względem ceny i kosztów eksploatacji jest realną alternatywą dla kotła gazowego, zostawiając go daleko w tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo i łatwość instalacji. To cała tajemnica rosnącej popularności tych urządzeń w naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie