Pływająca elektrownia fotowoltaiczna zasili nową drogę w Holandii

Jerzy Biernacki
06.09.2021

Instalacje fotowoltaiczne są wykorzystywane do produkcji energii nie tylko na potrzeby gospodarstw domowych czy przemysłu. Na oryginalny pomysł zastosowania tej technologii wpadły władze prowincji South Holland. Na skrzyżowaniu nowej drogi N434 powstaje właśnie pływająca elektrownia fotowoltaiczna, która będzie dostarczać energię zasilającą infrastrukturę trasy.

Szczegóły inwestycji

Nowa droga N434 połączy dwie istniejące już autostrady. Jej elementem będzie tunel o długości 2,2 kilometra. Projekt realizuje francuskie konsorcjum Vinci. Tym, co budzi największe emocje, jest natomiast rozpoczęta już budowa pływające instalacji fotowoltaicznej składającej się z 4600 modułów, każdy o powierzchni 2 m2, skierowanych na wschód-zachód. Wyprodukowana energia będzie zasilać m.in. oświetlenie, podświetlane znaki drogowe oraz całe wyposażenie nowego tunelu.

Skąd pomysł na pływającą elektrownię fotowoltaiczną? Chodziło o maksymalne wykorzystanie potencjału ogniw fotowoltaicznych oraz rozmieszczenie ich jak największej liczby, by zminimalizować zużycie energii konwencjonalnej. Ponieważ w pobliżu brakuje gruntów o wystarczająco dużej powierzchni, zdecydowano się właśnie na wariant z barką.

Warto dodać, że energia produkowana przez elektrownię słoneczną będzie magazynowana w akumulatorze przepływowym, aby dzięki temu można było zasilać tunel także w godzinach nocnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie