Pierwszy w Polce magazyn energii zbudowany z baterii z… autobusów elektrycznych

Mariusz Siwko
01.03.2024

Elektryfikacja motoryzacji, w tym transportu publicznego, budzi poważne obawy związane z przyszłą utylizacją akumulatorów. Okazuje się, że już teraz można znaleźć dla nich nowe, funkcjonalne zastosowania. Doskonałym przykładem jest pierwszy w Polsce magazyn energii zbudowany w całości w oparciu o wyeksploatowane baterie wymontowane z autobusów elektrycznych. Instalację uruchomił TAURON.

Co wiemy o tej instalacji?

Magazyn energii o mocy 150 kW i pojemności 150 kWh powstał w Jaworznie i został już przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Zbudowano go przy wykorzystaniu baterii wymontowanych z autobusów elektrycznych – są to akumulatory, który sprawność spadła poniżej 80 proc., dlatego nie nadają się do dalszej eksploatacji w pojazdach. Nadal natomiast mogą być użytecznymi elementami magazynów energii.

Magazyn składa się z czterech modułów bateryjnych po 78 ogniw każdy. Akumulatory zostały wymontowane z pierwszego autobusu elektrycznego, który woził pasażerów po ulicach Jaworzna.

Szacuje się, że średni okres eksploatacji akumulatorów w autobusach elektrycznych to 8 do 10 lat. Po tym czasie powstaje problem, co z nimi zrobić. Projekt TAURONU może być rozwiązaniem tego dylematu. Oczywiście póki co mówimy tutaj o niewielkiej skali, natomiast zbudowanie większej liczby magazynów opartych o wyeksploatowane akumulatory z pojazdów elektrycznych może w przyszłości wspomóc działanie infrastruktury elektroenergetycznej w naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie