Pierwsze samowystarczalne energetycznie miasto w Rumunii

Jerzy Biernacki
12.12.2022

Podczas gdy cała Europa drży przed nadchodzącą zimą i obawia się drakońskich podwyżek cen energii, mieszkańcy miasta Ocna Mures w Rumunii mogą być spokojni o swoje portfele i bezpieczeństwo energetyczne. Ta niewielka, licząca około 13 tysięcy mieszkańców miejscowość, jest pierwszą w Rumunii, która ogłosiła samowystarczalność energetyczną. Jak to możliwe?

Duża inwestycja w OZE

Ocna Mures może się pochwalić imponującym parkiem fotowoltaicznym, którego budowa została w znacznej części sfinansowana z funduszy norweskich. Park docelowo ma produkować aż 500 MWh energii, co zaspokoi potrzeby energetyczne całego miasteczka.

Park składa się z 1500 paneli fotowoltaicznych, wzbogaconych o magazyny energii. Produkowana energia zasila nie tylko gospodarstwa domowe, ale także budynki publiczne czy oświetlenie uliczne.

Władze miasta szacują, że ta inwestycja przyniesie roczne oszczędności na poziomie 400 tysięcy euro. Jednak co najważniejsze, mieszkańcy Ocna Mures w środkowej Rumunii są zabezpieczeni na wypadek pogłębienia się kryzysu energetycznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie