Pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru zanieczyszczeń z emisji liniowej

Maciej Piwowski
30.11.2021

W Gdańsku będzie łatwiej o kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń pochodzących z emisji pojazdów. Na osiedlu Matarnia stanęła pierwsza w województwie pomorskim stacja mierząca poziom szkodliwych związków w powietrzu, za których produkcję odpowiada ruch samochodów osobowych i ciężarowych.

Kosztowna, ale potrzebna inwestycja

Nowa stacja pomiaru zanieczyszczeń z emisji liniowej kosztowała prawie 600 tysięcy złotych. Konstrukcja stanęła przy ulicy Słowackiego, nieopodal ronda im. Jacka Kaczmarskiego, czyli w pobliżu ważnej arterii miejskiej, gdzie jakość powietrza z uwagi na wzmożony ruch pojazdów pozostawia wiele do życzenia, nawet poza sezonem grzewczym.

Dane podawane przez stację będą podstawą m.in. do regulowania natężenia ruchu, a docelowo do wprowadzenia takich zmian komunikacyjnych, które pozwolą lepiej chronić mieszkańców przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza.

Pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru zanieczyszczeń z emisji liniowej jest wyposażona w analizator tlenków azotu, analizator tlenku węgla, analizator pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 i PM1, system kalibracji, system poboru próby, system zbierania i komunikacji danych oraz stację meteorologiczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.