Pentagon przetestował satelity kosmiczny zasilane energią słoneczną

Mateusz Nowak
02.06.2021

To może być duży krok w kierunku jeszcze efektywniejszego wykorzystania energii odnawialnej. Amerykański Pentagon poinformował o pomyślnym zakończeniu testów satelity kosmicznej zasilanej energią słoneczną, która może następnie przesyłać ją na Ziemię. Był to pierwszy taki test w dziejach, a jego wyniki są bardzo optymistyczne.

Na czym polega ta technologia?

Satelita został wyposażony w moduł anteny fotowoltaicznej o częstotliwości radiowej. Na potrzeby testu zastosowano bardzo mały moduł, natomiast naukowcy przewidują, że nie będzie problemu z umieszczeniem na orbicie takiego elementy, który zapewni przesyłanie znacznie większych ilości energii na naszą planetę za pośrednictwem mikrofal.

Kluczowym elementem układu jest panel słoneczny. Został on wyniesiony na orbitę w ubiegłym roku (na pokładzie tajnego samolotu kosmicznego X-37B amerykańskich Sił Powietrznych). Panel zatrzymuje energię słoneczną, która nie przechodzi przez atmosferę ziemską, czyli nie może być pozyskiwana przez naziemne instalacje fotowoltaiczne. Zgromadzona energia jest następnie przesyłana na Ziemię za pomocą wspomnianego wcześniej modułu.

W fazie testów udało się przesłać na Ziemię tylko około 10 watów energii, ale naukowcy sądzą, że jest możliwe wielokrotne poprawienie tego wyniku – to kwestia skalowania systemu. Na razie nie wiadomo, kiedy testy będą kontynuowane na większą skalę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie