Oświetlenie LED sposobem na oszczędzanie energii

Piotr Kowalczyk
10.05.2019

Do niedawna najczęściej stosowano żarówki wolframowe, następnie pojawiły się żarówki energooszczędne i świetlówki. Dzisiaj praktycznie każdy może zdecydować się na oświetlenie LED-owe, które swoimi zaletami wypiera dawne sposoby oświetlania.

Jakie są podstawowe właściwości oświetlenia LED-owego?

Każde oświetlenie LED opiera swoje działanie na zastosowaniu specjalnych elementów elektroluminescencyjnych. To półprzewodnikowe diody, które w wyniku przepływu prądu wydzielają energię w postaci światła. Największą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo niski pobór energii elektrycznej potrzebnej do świecenia. Dzięki małym rozmiarom, dużym możliwościom i łatwemu zastosowaniu można je w prosty sposób wykorzystać do wielu celów.

Takie właściwości diod LED pozwalają na stosowanie w zamiennikach tradycyjnego oświetlenia o dowolnym kształcie. Dzięki temu każdy z łatwością może zamienić swoje standardowe żarówki na takie, które kształtem przypominają te stare, ale korzystają z umieszczonych wewnątrz diod LED-owych (zamiast z wolframu). Podobnie sytuacja wygląda przy każdym rodzaju oświetlenia (na przykład świetlówki lub żarówki o mniejszym gwincie). Dzięki temu w większości przypadków przy zmianie źródła światła na LED nie jest konieczna zmiana instalacji oświetleniowej.

Jak w praktyce wygląda oszczędność?

Aby ukazać realne dane, zostanie przedstawione przykładowe rozliczenie i porównanie kosztów, które każdy ponosi stosując żarówki starego typu w porównaniu do kosztów ponoszonych przy stosowaniu żarówek LED-owych - przy założeniu, że jedna żarówka świeci się przez około 5 godzin w ciągu dnia (na przykład kinkiet w salonie), a cena za 1 kWh to 0,6 zł. Koszt wysokiej jakości żarówki LED-owej o poborze mocy około 5 W wynosi około 25 złotych. Iloczyn mocy, zakładanego czasu działania w ciągu dnia (5) oraz ilości dni w roku (365) to przybliżone miesięczne zużycie prądu - w przypadku dla żarówki LED-owej: 5W x 5 x 365 = 9125 Wh = 9,125 kWh.

Dla tradycyjnej żarówki o podobnej jasności (60 W) obliczenia wyglądają tak: 60W x 5 x 365 = 109 500 Wh = 109,5 kWh. Roczny koszt używania LED-owej żarówki to 9,125*0,6 ≈ 5,48 zł, natomiast w przypadku tradycyjnej żarówki 109,5*0,6 = 65,7 zł. Różnica to 60,22 zł, czyli ponad dwukrotne przekroczenie kosztu jednej żarówki typu LED. Dodatkowo, trwałość żarówek w technologii LED jest znacznie wyższa - większość producentów proponuje klientom gwarancję na dwa lata, a często nawet dożywotnio. Oświetlenie LED jest znacznie bardziej opłacalne.

Oświetlenie LED-owe jest ekologiczne

Używanie oświetlenia typu LED jest nie tylko oszczędnością finansową, ale również sposobem na zadbaniem o naszą planetę. Diody LED mają bardzo dużą sprawność - wielokrotnie przekraczającą tę, którą oferują żarówki starego typu, wydzielające dużą część energii w postaci ciepła. Większość obecnie stosowanych sposobów produkcji energii jest szkodliwa dla naszej planety - niższe zużycie energii na oświetlenie może znacząco ograniczyć konieczną jej ilość do wyprodukowania.

Należy pamiętać, że LED-y sprawdzają się nie tylko w oświetleniu biur i domów, ale z powodzeniem są również stosowane jako oświetlenie uliczne, podświetlanie ekranów w telewizorach, w samochodach oraz w wielu innych miejscach. Światło, które wydzielają diody LED, jest w pełni bezpieczne dla żywych organizmów. Diody LED są bardzo odporne na wstrząsy, wilgotność i niskie temperatury. Ich wysoka trwałość i funkcjonalność sprawia, że nie ma konieczności tak częstej wymiany źródła światła, jak w przypadku często psujących się i tłukących żarówek starego typu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie