Nowoczesne techniki obróbki skrawaniem

Antoni Kwapisz
08.05.2019

Obróbka skrawaniem to jeden z rodzajów obróbki metali polegający na mechanicznym usuwaniu warstw materiału w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. W przypadku mechanicznej obróbki wiórowej naddatek obróbkowy zamieniany jest w wióry metali, który jest odpadem.

Podczas obróbki ściernej powstają drobne opiłki metali, co powoduje mniejsze straty materiału (mniejszy odpad). Obróbkę skrawaniem wykonuje się narzędziami o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy, od których zależy rodzaj obróbki.

Skrawanie metali to proces dzielący się na różne technologie. Pierwszą z nich jest toczenie materiału na tokarkach, co jest najbardziej popularnym procesem technologicznym w obróbce skrawaniem. Umożliwia ona cylindryczne i zaokrąglone obrabianie powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej materiału. Obrabiany materiał umieszczany jest w urządzeniu, które wprawia go w ruch obrotowy. Ruch liniowy wykonuje narzędzie obrabiające, czyli nóż tokarski wybierający materiał w obracającym się przedmiocie. W technologii toczenia bardzo często niezbędna jest wysoka precyzja wykonywanych ruchów noża tokarskiego. W tym celu stosuje się technologię toczenia CNC. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość bardzo szybkiego toczenia bardzo skomplikowanych kształtów z bardzo wysoką precyzją i powtarzalnością. Toczenie CNC to najnowocześniejsza i najdokładniejsza metoda toczenia, najczęściej wykorzystywana w przypadku długich i powtarzalnych serii wyrobów. Tokarka CNC sterowana jest numerycznie poprzez specjalistyczne oprogramowanie komputerowe CAD/CAM w przeciwieństwie do tradycyjnych tokarek sterowanych ręcznie.

Inną technologią skrawania jest frezowanie materiału (metali, drewna i tworzyw sztucznych) na frezarce. Obrabiarka zapewnia w tym przypadku ruch obrotowy, natomiast przedmiot obrabiany lub obrabiarka wykonuje ruch posuwowy. Pozwala to na uzyskanie skomplikowanych kształtów na powierzchniach płaskich, ale można także frezować gwinty oraz koła zębate. Do frezowania wykorzystuje się także coraz częściej technologię CNC.

Obróbka wiórowa polegająca na usuwaniu materiału przez narzędzie skrawające realizowana jest także przez technologie takie jak: wytaczanie, wiercenie, struganie, dłutowanie itp. Szlifowanie to z kolei czynność wykonywana w procesie obróbki ściernej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie