Norma ISO 45001 - czym jest, dla kogo, jakie są jej korzyści

Jerzy Biernacki
02.07.2021

Norma ISO 45001:2018 była bardzo długo oczekiwaną normą, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Do jej opublikowania doszło w marcu 2018 roku, a 1 sierpnia 2019 roku została wydana w polskiej wersji językowej.

Czym jest norma ISO 45001?

Jest to międzynarodowa norma ustalająca wymagania dla systemu zarządzania bezpieczeństwem oraz higieną pracy, Jej zadaniem jest przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa, oraz zdrowia pracowników firmy. Wpływa ona w znacznym stopniu na poprawę bezpieczeństwa oraz higieny pracy ludzi na całym świecie, z tego względu jest niezwykle istotna. Została ona opublikowana przez ISO (Międzynarodową Organizację Normalizacyjną), pozwala organizacjom na sprawne działania, w celu zapobiegania wszelkim wypadkom przy pracy i poprawienie jej warunków. Norma ISO 45001 zastąpiła wcześniejsze normy bezpieczeństwa oraz higieny pracy, czyli między innymi PN 18001 i OHSAS 18001. Wszystkie organizacje posługujące się certyfikatem OHSAS 18001 czy PN-18001 są zobowiązane na dostosowanie się do wymagań ISO 45001 do marca 2021 roku.

Komu dedykowana jest certyfikacja ISO 45001?

Norma ta znajduje zastosowanie we wszystkich organizacjach, bez znaczenia jest ich wielkość czy rodzaj działalności. Jej wdrążenie jest obowiązkiem dla firm posiadających certyfikację OHSAS 18001 i PN-18001. Normę można wprowadzić w całości albo po części, stopniowo zmieniając zarządzenia BHP. Certyfikacja na zgodność z daną normą jest możliwa, o ile wszelkie wymagania normy zostaną uwzględnione w systemie zarządzania BHP firmy.

Jakie kroki należy podjąć przed wdrożeniem nowej normy?

Firma musi przede wszystkim przeanalizować kontekst organizacji, który jest bardzo ważny dla BHP. Pod uwagę należy wziąć czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne, które oddziałują na przedsiębiorstwo. Trzeba także ustalić politykę oraz cele BHP, tak samo w przypadku zakresu systemu i jego celów. Kolejną czynnością jest ustalenie czasu, w jakim ma być wdrożony system i określenie tego, jakie rezultaty ma on ze sobą nieść. Na końcu należy również określić wszelkie luki w zakresie kompetencji i zasobów, które trzeba rozwiązać jeszcze przed wprowadzeniem nowej normy. Wdrożenie nowej normy dla wielu przedsiębiorców może okazać się trochę problematyczne. W tym procesie pomoże Pakuła Consulting, czyli profesjonalny doradca mający ogromną wiedzę, która pozwala na szybkie i proste wprowadzenie normy. Korzystając z usług doradcy, firmy oszczędzają swój czas oraz wysiłek, a dobry doradca w skuteczny sposób zajmuje się certyfikacją.

Jakie korzyści niesie ze sobą norma ISO 45001?

  • zmniejszenie całkowitych kosztów
  • zniwelowanie kosztów składek ubezpieczeniowych
  • ograniczenie liczny wypadków podczas pracy oraz zachorowań, dzięki czemu zmniejsza się również rotacja osób zatrudnionych i absencja
  • zagwarantowanie pracownikom aktywnej roli w kwestiach BHP
  • tworzenie pozytywnej kultury odnoszącej się do zdrowia oraz bezpieczeństwa
  • sprawne rozwiązywanie problemów związanych z przestrzeganiem przepisów prawnych
  • zmniejszenie liczby osób zatrudnionych w warunkach narażenia na szkodliwe czynniki

W jaki sposób certyfikacja ISO 45001 może pomóc?

Na rynku firmy muszą liczyć się z bardzo dużą konkurencją, przez co są one zmuszone do pro-aktywnego zarządzania wszelkimi rodzajami ryzyka dla organizacji. Bardzo istotna jest zwłaszcza kwestia higieny oraz bezpieczeństwa pracy. Nowa norma ISO 45001 jest swego rodzaju bodźcem dla praktyki BHP w przedsiębiorstwach, który wpłynie w dużej mierze na poprawienie bezpieczeństwa pracowników oraz wykonawców. Zmiana ta zapewnia lepszą wydajność pracowników, motywuje ich do działania, a także pomaga promować ochronę zdrowia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.