Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Maciej Piwowski
15.04.2024

Politechnika Wrocławska jest liderem międzynarodowego konsorcjum w projekcie badawczym, który może zrewolucjonizować sposób magazynowania energii odnawialnej. Projekt „GrEnMine – Gravitational Energy storage in the post-Mine areas”, wspierany przez europejski program RFCS – Research Fund for Coal & Steel, skupia się na opracowaniu innowacyjnej technologii grawitacyjnego magazynowania energii.

Co wiemy o tej technologii?

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymaga opracowania nowych rozwiązań w dziedzinie magazynowania nadwyżek. W odpowiedzi na to wyzwanie, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad technologią wykorzystującą siłę grawitacji do przechowywania niewykorzystanej energii.

Grawitacyjne magazyny bazują na zasadzie podnoszenia ciężkich mas w okresie nadwyżki energii oraz wykorzystania tej energii potencjalnej w momentach wzmożonego zapotrzebowania na prąd.

Pilotażowy magazyn energii powstanie na terenach jednej z kopalń PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Demonstracyjna instalacja umożliwi weryfikację i prezentację nowej technologii.

Projekt ma na celu nie także zbadanie potencjału magazynowania energii na terenach pogórniczych i innych możliwych lokalizacjach w Polsce oraz Europie. Ma to stanowić innowacyjne podejście do zagospodarowania tych obszarów, wpisując się w dążenie Unii Europejskiej do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji energetycznej w kierunku neutralności klimatycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie