Naukowcy z AGH i firma 2loop Tech opracują technologię utylizacji paneli PV

Antoni Kwapisz
27.10.2021

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, trwa istny boom na instalacje fotowoltaiczne. Możliwość produkcji prądu ze słońca i zmniejszenia rachunków za drożejący prąd jest bardzo kusząca, ale coraz większa liczba takich instalacji stanowi też coraz większy dylemat z punktu widzenia potrzeb środowiska. Chodzi o problematyczną utylizację zużytych ogniw PV. Rozwiązanie mają zaproponować naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy pracują nad rewolucyjną technologią wraz z firmą 2loop Tech.

Kluczowe jest odzyskiwanie cennych pierwiastków

Z szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wynika, że boom na instalacje PV spowoduje wyprodukowanie około 80 milionów ton odpadów. W samej tylko Polsce w perspektywie kilku najbliższych lat trzeba będzie rozwiązać problem około 100 tys. ton zużytych modułów fotowoltaicznych.

Wyrzucanie paneli PV jest czystym marnotrawstwem, nie wspominając już o tym, że stanowiłyby one realne zagrożenie dla środowiska. Nad tym tematem pochylili się naukowcy z AGH, którzy wspólnie z firmą 2lopp Tech opracowali technologię recyklingu paneli. Docelowo ma ona pozwolić na odzyskanie aż do 99 proc. surowców z paneli, przede wszystkim bardzo cennego krzemu, ale i metali szlachetnych, takich jak srebro.

Metodą polskich naukowców mogą być zainteresowani przede wszystkim producenci paneli PV, ponieważ to na nich ciąży obowiązek ich utylizacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie