Narzędzia pomiarowe niezbędne w każdym warsztacie

Piotr Kowalczyk
19.08.2020

Narzędzia pomiarowe stosowane są do zmierzenia danego wymiaru za pomocą różnego typu narzędzi w zależności jaki pomiar chcemy wykonać: np szybki czy bardzo dokładny. Aby dokonać szybkiego pomiaru najlepiej użyć suwmiarki, dzięki której dokonamy pomiaru wewnętrznego jak i zewnętrznego. Produkowane są one z wysokiej jakości materiałów co gwarantuje dokładność dokonanych pomiarów jak i ich długą żywotność.

Zastosowanie narzędzi pomiarowych

Narzędzia pomiarowe występują w kilu rodzajach: czujnik zegarowy, głębokościomierz, suwmiarki, średnicówki, mikrometry, transametry, szczelinomierze. Suwmiarki stosowane są do wykonywania szybkiego pomiaru, czujniki zegarowe przeznaczone są dokładnych pomiarów oraz ustawiania przedmiotów w obrabiarkach. Mikrometry również służą do wykonywania pomiarów dokładnych zewnętrznych i wewnętrznych tak jak transametry  i średnicówki zegarowe.

Rodzaje narzędzi do wykonywania pomiarów

Czujniki zegarowe są narzędziami pomiarowymi przeznaczonymi również do sprawdzania kształtu geometrycznego danego elementu. Czujniki zegarowe posiadają podziałkę umieszczoną na okręgu, również wskazówki, gdzie jedna z nich wskazuje odchylenie a kolejna pełne obroty dużej wskazówki. W skład budowy czujnika zegarowego wchodzi:

  • tarcza koloru białego
  • pierścień, którego zadaniem jest ułatwienie chwytania jak i umożliwienie obrotu podziałki
  • podziałka 0,01
  • wskazówka wykonująca wielokrotne pełne obroty, ich liczbę zlicza mniejsza wskazówka
  • skala daje możliwość odczytu wykonanego pomiaru
  • tuleja mocuje czujnik zegarowy
  • licznik obrotów liczy liczbę wykonanych obrotów przez dużą wskazówkę
  • końcówka pomiarowa kształtu półokrągłej stalowej końcówki, która ma kontakt bezpośredni z pomiarową powierzchnią,
  • zacisk pierścienia - zwalnia obrót tarczy,
  • wskaźniki tolerancji jest zakresem tolerancji wymiarowej,

Czujniki zegarowe mocowane są w statywach magnetycznych przegubowych, średnicówce dwupunktowej jak i podstawach do czujnika zegarowego. Statyw umożliwia nam mocowanie czujnika do ruchomych i stałych elementów. Czujniki dzielimy biorąc pod uwagę ich sposób działania na: mechaniczne i elektroniczne. Czujniki mechaniczne mogą odczytać pomiar z dokładnością 0,01 mm i 0,001 mm. Czujniki zegarowe stosowane są najczęściej w pracach tokarskich lub frezarskich.

Średnicówki zegarowe to precyzyjne narzędzia pomiarowe różnych detali tak jak pierścienie, rury itp. Stosowane są przy montowaniu niewielkich elementów elektronicznych bądź podczas obróbki łączeń danych materiałów. Dają one możliwość wykonania pomiaru średnic od 18 - 400 mm. Mierzą one z dokładnością od 0,01 mm i 0,001 mm. Średnicówki zegarowe są dość powszechnymi narzędziami pomiarowymi gdyż pozwalają na wykonanie pomiaru otworów dość głębokich. W skład jej budowy wchodzi: czujnik zegarowy, śruba zaciskowa czujnika, chwyt, trzpień, kowadełko kontaktowe, nakrętka kowadełka i prowadnica. Średnicówka mierzy odchyłkę od ustalonego wymiaru z dokładnością 0,01. Do ustalenia wzorcowego wymiaru należy użyć: pierścienia wzorcowego, płytki wzorcowej bądź mikrometra zewnętrznego.

Aby wykonać pomiar średnicówką, wkładamy ją do otworu pod kątem po czym ustawić ją prostopadle do ściany otworu. Następnie odchylając narzędzie w lewo i prawo znajdujemy najdalej wysunięty punkt odwrotnie od ruchu wskazówek. Gdy będziemy mieć wskazówkę na 0 to znaczy, że średnica tego otworu jest odchylona od wzorcowego o 0,00 mm.

Mikrometry to narzędzia pomiarowe stosowane do wykonywania pomiarów geometrycznych przedmiotów wyprodukowanych z twardych materiałów takich jak stal i sztywne tworzywa sztuczne z dokładnością 0,01 mm i 0,001 mm. Dają one możliwość wykonania pomiary wewnętrznego i zewnętrznego, pomiar średnicy i grubości ścianek oraz głębokości. Budowa mikrometrów jest złożona z: osłony termoizolacyjnej, kabłąka, kowadełka, powierzchni pomiarowej, wrzeciono, tulei, blokady wrzeciona, skali tulei, skali bębna, nakrętki regulująca oraz pokrętła szybkiego posuwu .  Dokonując pomiaru umieszczamy przedmiot pomiędzy zacisk przyrządu, który dociskamy do przyrządu używając pokrętła. Wielkość dokonanego pomiaru odczytujmy z trzech podziałek. Pierwsza z nich pokazuje liczbę pełnych milimetrów, natomiast z kolejnej odczytamy nie parzyste połówki milimetrów, z kolei trzecia podziałka wskazuje setne części milimetra.

Głębokościomierz jest przyrządem wykonującym pomiar głębokości danego otworu czy kieszeni. Dzielą się na dwa rodzaje: głębokościomierz suwmiarkowy i głębokościomierz mikrometryczny. Głębokościomierze suwmiarkowe w swej budowie mają: prowadnicę, szczeki i dwa noniusze dokładny i zgrubny. Dzięki dokładnemu noniuszowi możemy dokonać pomiaru z dokładnością 0,05 i 0,02 mm co jest zależne od modelu narzędzia.

Głębokościomierze mikrometryczne wykonują pomiar podobnie jak inne mikrometry czyli za pomocą śruby mikrometrycznej, która jest bardo dokładna.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie