Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Szaflarach

Maciej Piwowski
06.06.2023

Będzie mieć aż 7 kilometrów głębokości, a jego wiercenie potrwa blisko półtora roku. W Szaflarach koło Zakopanego ruszają prace związane z wykonaniem najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego. To ogromne wyzwanie inżynierskie i technologiczne, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Przeznaczenie odwiertu

Wybór miejsca nie jest oczywiście przypadkowy. Badania geologiczne wykazały, że w Szaflarach – znanych już z ujęć wody geotermalnej – znajduje się obiecujące złoże. Problemem jest to, że dotarcie do niego wymaga wykonania najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego, o łącznej głębokości około 7 kilometrów.

Badacze przewidują, że woda geotermalna na tej głębokości ma temperaturę około 180 stopni Celsjusza, co daje jej olbrzymi potencjał w zastosowaniach nie tylko rekreacyjnych, ale również energetycznych. Woda mogłaby np. zasilać lokalny system ciepłowniczy na potrzeby gminy Szaflary, a docelowo także Nowego Targu.

Odwiert będzie wykonywany etapami, a prace mają się zakończyć w połowie 2024 roku. Inwestycja pochłonie 132 mln zł, a całość kosztów kwalifikowanych pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie