Maty pod maszyny – kiedy należy z nich korzystać?

Antoni Kwapisz
16.06.2020

Podczas prac budowlanych i innych zadań, w których wykorzystuje się ciężkie maszyny, podłoże może ulec całkowitemu zniszczeniu, jeśli nie jest odpowiednio chronione. Problematyczne nie są w takim przypadku kwestie estetyczne, a te związane z erozją gleby i bezpieczeństwem – sypka i rozkopana ziemia może być przyczyną wypadków, zastojów lub błędów. Maty i podkłady są najlepszym sposobem, by uniknąć takich kłopotów.

Ciężki sprzęt i jego wpływ na otoczenie

Spycharki, koparki i inne rodzaje ciężkich maszyn są budowane w celu kształtowania ziemi. Często jednak robią to w niezamierzony sposób. Silny nacisk wywierany przez te ogromne sprzęty na grunt może mieć niezamierzone negatywne konsekwencje dla terenu. Koła i gąsienice mogą zerwać trawniki i zniszczyć starannie zadbany krajobraz. Jednak to najmniejsze zmartwienie, ponieważ maszyny sprawiają, że wzgórza i zbocza mogą zostać wypchnięte z miejsca, co prowadzi do erozji gleby. Delikatne ekosystemy bywają tak poważnie uszkodzone, że przywrócenie ich równowagi trwa dekady. To tylko kilka przykładów tego, jak ciężki sprzęt rujnuje ziemię, co powoduje poważne problemy dla wykonawców.

Dlaczego warto stosować maty?

Niwelowanie szkód jest ważne dla firm budowlanych z wielu powodów. Ochrona reputacji i przestrzeganie przepisów ochrony środowiska to tylko dwa z nich. Na szczęście istnieje rozwiązanie tych problemów – maty i podkłady. Ich zastosowanie umożliwia pracownikom transportowanie dźwigów, ciężarówek i innych dużych maszyn w miejscu pracy przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. Dzięki wytrzymałym matom do ochrony gruntu budowniczowie mogą skoncentrować się na wykonaniu zadania, wiedząc, że podjęli niezbędne kroki w celu ochrony podłoża.

Wykonane z wyjątkowo wytrzymałego drewna liściastego lub materiałów kompozytowych, maty do ochrony podłoża mogą być używane jako tymczasowe platformy. Ich zdolność do utrzymywania ogromnej masy sprawia, że są idealnym wyborem do zabezpieczenia ziemi przed ciężkim sprzętem.

Dlaczego maty działają?

Układane pojedynczo lub w zestawach maty i podkłady pomagają rozłożyć ciężar na większą powierzchnię, jaka w innym przypadku byłaby wywierana tylko przez koła lub gąsienice. Oznacza to, że obszary wrażliwe na nacisk doświadczają mniej szkód. Maty pomagają również łagodzić erozję gleby, ponieważ dzięki nim nie dochodzi do rozrywania płaszczyzny i niszczenia zewnętrznej warstwy gruntu. A w obszarach, w których przepisy prawne wymagają od wykonawców, by ci przez cały okres trwania prac zapewnili czystość na miejscu budowy i wokół niego, maty pomagają utrzymywać strefy w nienagannym stanie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie