Lublin kupi kolejne autobusy elektryczne

Jerzy Biernacki
30.04.2020

Jednym z symboli zmieniającego się oblicza polskiej energetyki są inwestycje samorządowe w ekologiczne środki transportu. Tym samym tropem od dawna idzie Lublin. Władze miasta właśnie ogłosiły, że wkrótce kupią kolejne autobusy elektryczne. Po zrealizowaniu tego kontraktu Lublin stanie się jednym z najbardziej e-komunikacyjnych miast w Polsce.

Kiedy nowe autobusy elektryczne wyjadą na lubelskie ulice?

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie łącznie zamówił 12 autobusów elektrycznych, które dla miasta wyprodukuje firma Solaris. Siedem pojazdów ma zostać dostarczonych w listopadzie 2021 roku, z kolei 5 pozostałych w kwietniu 2022 roku.

W specyfikacji zamówienia zaznaczono, że mają to być autobusy niskopodłogowe o długości 12 metrów. Będą również przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację oraz monitoring. Ciekawostką jest fakt, iż w autobusach mają się znaleźć bramki przeznaczone do liczenia pasażerów. Nie zabraknie też portów USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do oficjalnego podpisania umowy z Solarisem, ponieważ postępowanie musi jeszcze zbadać Urząd Zamówień Publicznych. Przypomnijmy natomiast, że już wcześniej Lublin zamówił w firmie Solaris 35 pojazdów elektrycznych, które wkrótce wyjadą na lubelskie ulice. Mowa o elektrobusach oraz trolejbusach. Pierwsze trolejbusy mają zostać dostarczone do listopada 2020 roku, a ostatnich pojazdów z tej puli zamówienia władze Lublina spodziewają się do września 2021 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie