Kotły gazowe dwu- i jednofunkcyjne – oszczędność i wygoda

Krzysztof Jagielski
14.07.2021

Kotły gazowe to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują bezobsługowego źródła ciepła do swojego domu. Nowoczesne urządzenia, całkowicie zautomatyzowane i niewymagające ciągłego załadunku paliwa - nie dość, że są komfortowe, to w dodatku bardzo wydajne i ekonomiczne (ograniczają wydatki na ogrzewanie nawet o 30 procent). A przy tym nie zajmują dużo miejsca, wyglądają estetycznie i chronią środowisko, znacznie zmniejszając emisję spalin do atmosfery.

Nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania – kotły gazowe

Ogrzewanie domu kotłem gazowym będzie najlepszym wyborem w przypadku nieograniczonego dostępu do lokalnej sieci gazowej. Kotły gazowe są niezwykle wygodne, nie wymagają składowania opału, a ich użytkowanie często ograniczać się będzie wyłącznie do płacenia rachunków za zużycie gazu. Jest on paliwem stosunkowo tanim, więc koszt ogrzania domu i zaopatrzenia go w bieżącą ciepłą wodę również będzie niewysoki.

Nieco trudniej będzie, gdy nie mamy dostępu do miejscowej sieci. Niestety zdarza się to w dużej części działek usytuowanych na wsiach, z dala od dużych aglomeracji. Wówczas jednak kotły gazowe zasilać można paliwem płynnym (LPG) z własnego zbiornika. A w razie rozbudowy sieci i pojawienia się możliwości przyłączenia do źródła gazu ziemnego, wystarczy tylko wymiana dyszy.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, który lepszy?

Osoby planujące instalację kotła gazowego w swoim domu nieuchronnie staną przed dylematem, jakie urządzenie wybrać - kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wybór odpowiedniej instalacji powinien być poprzedzony dokładną i szczegółową analizą. O ile bowiem kocioł jednofunkcyjny pozwoli skuteczniej ogrzać dużą nieruchomość, dwufunkcyjny sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach z jedną kuchnią i łazienką.

Pytanie o rodzaj kotła, to również pytanie o koszt i wygodę obu rozwiązań. Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, który jest bardziej komfortowy i tańszy w użytkowaniu? Zdecydowanie większą popularnością cieszą się kotły dwufunkcyjne z uwagi na niższy koszt zakupu oraz instalacji, kompaktowość i mniejsze rozmiary, a co za tym idzie -więcej możliwości montażu urządzenia.

Kotły dwufunkcyjne – źródło ciepła prawie idealne

Z uwagi na znaczący odsetek niewielkich powierzchni mieszkalnych, kotły dwufunkcyjne cieszą się większym popytem, dominując nad droższymi i wymagającymi większej ilości miejsca, kotłami jednofunkcyjnymi. Urządzenia z powodzeniem są w stanie efektywnie ogrzać średniej wielkości dom i duże mieszkanie, w tym samym czasie dostarczając bieżącą wodę do dwóch lub trzech pomieszczeń jednocześnie.

Kocioł dwufunkcyjny najlepiej zainstalować w odległości kilku - 3 do 5 metrów - od miejsca poboru ciepłej wody, jak kuchnia czy łazienka. Ponieważ woda ogrzewana jest na bieżąco, odległość kranu od kotła znacząco wpłynie na ewentualne straty wody, którą trzeba będzie odpuścić. Wybierając modele o większej mocy, możemy liczyć na optymalną temperaturę ciepłej wody użytkowej. W ten sposób uzyskamy oczekiwany komfort, ograniczymy straty cennej energii i wesprzemy środowisko.

Kotły kondensacyjne, czyli ponadprzeciętna sprawność

Jednym z najnowocześniejszych typów kotłów gazowych są urządzenia pozyskujące dodatkową energię ze skroplonej pary wodnej znajdującej się w spalinach, czyli tzw. kotły kondensacyjne. Ich sprawność sięga 109 proc. i jest zachwycająco wysoka w zestawieniu z tradycyjnymi urządzeniami. W prosty sposób przekłada się to na niższe koszty użytkowania i obniżone miesięczne rachunki do zapłacenia.

Koszt kotłów kondensacyjnych jest jednak wyższy, dlatego warto rozważać zakup w perspektywie kilku, kilkunastu lat. A jeśli planujemy wymianę nieekologicznego źródła ciepła na tego typu urządzenie, możemy sięgnąć po dotację. Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami, potrafisz inwestować i szukasz odpowiedzi na pytanie „jaki kocioł?” - kondensacyjny będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Urządzenia, które idealnie spełnią swoją funkcję znajdziesz w dobrych sklepach z nowoczesnymi rozwiązaniami OZE, w tym na Nowoczesne Grzanie.

Kotły gazowe – ekonomiczne i tanie ciepło na lata

Wybór kotła oraz dobór odpowiednich elementów instalacji najlepiej skonsultować ze specjalistą. Ten spośród dostępnych kotłów gazowych, po przeprowadzeniu uprzedniego balansu cieplnego, będzie w stanie wskazać produkt, który najlepiej spełni oczekiwania właściciela nieruchomości oraz będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem o optymalnej mocy cieplnej. Warto poświęcić nieco uwagi, by jak najdokładniej dopasować kotły gazowe do parametrów urządzanego bądź modernizowanego domu. Wszak dobrze wybrany kocioł to ciepły dom i niskie rachunki na lata.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie