Korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Krzysztof Jagielski
30.10.2020

Przebywanie w pomieszczeniach, które są kiepsko wentylowane, nie jest niczym przyjemnym. Tradycyjne, grawitacyjne systemy wentylacyjne generują wysokie straty ciepła, zwłaszcza zimą, dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w nowych i remontowanych budynkach jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – centralą rekuperacyjną (rekuperatorem). Jakie są zalety takiej instalacji?

Wydajna wentylacja

Jakość powietrza, którym oddychamy  w pomieszczeniach ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby w każdym budynku zainstalowany był odpowiedni system wentylacyjny. Jest on także ważny dla samego budynku, ponieważ w niewentylowanych pomieszczeniach gromadzi się wilgoć, a pojawiająca się pleśń i grzyb na ścianach skutkuje procesem niszczenia konstrukcji budowlanej. System wentylacyjny ma także wpływ na pracę takich urządzeń jak kotły czy piecyki gazowe, które przy problemach z wentylacją nie będą pracowały prawidłowo.

W starych budynkach, gdzie stosowana była najczęściej wentylacja grawitacyjna, system wspomagały nieszczelne okna i drzwi przez które przedostawało się powietrze z zewnątrz. Dzisiaj buduje się szczelne i izolowane budynki, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego systemu wentylacji zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych, biurowych.   

Tradycyjnym systemem wentylacyjnym jest wentylacja grawitacyjna, która ma jednak wady, a jej skuteczność zależy od warunków zewnętrznych (najlepiej działa zimą, ze względu na duże różnice temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dodatkowo podczas zimy przyczynia się do dużych strat energii, ponieważ większość ogrzanego powietrza szybko ucieka przez wywietrzniki. Dużo korzystniejszym i szeroko obecnie stosowanym w nowym budownictwie rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej (zobacz na lindab-polska.pl), który działa niezależnie od warunków pogodowych i jest kontrolowany przez użytkownika.

Odzysk ciepła – niższe rachunki

System mechanicznej wentylacji może być monitorowany cały czas, dzięki czemu do pomieszczeń napływa pożądana ilość świeżego, oczyszczonego przez filtry powietrza. Nie ma konieczności otwierania okien, a stała wymiana powietrza oznacza, że wewnątrz budynku nie gromadzi się wilgoć. Jeśli dodatkowo, do systemu wentylacji mechanicznej zastosujemy rekuperator, możemy odzyskiwać ciepło wygenerowane w poszczególnych pomieszczeniach.

Wydajność całej instalacji dostosowywana jest do wielkości pomieszczeń  oraz liczby osób, które w nim nich przebywają. Systemy sterowania pozwalają na dobranie odpowiednich ustawień tak by otrzymać najbardziej komfortowe warunki.

Głównym zadaniem rekuperatora jest odzyskanie ciepła i wykorzystanie tego ciepła do wstępnego  ogrzania świeżego powietrza.

W okresie zimowym zewnętrzne, chłodne powietrze jest pobierane przez czerpnię i transportowane kanałami wentylacyjnymi do wymiennika ciepła w centrali. Następnie powietrze dystrybuowane jest do poszczególnych pomieszczeń i nawiewane za pomocą ściennych lub sufitowych nawiewników i kratek nawiewnych. W tym samym czasie zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń użytkowych, takich jak  łazienka lub kuchnia, odprowadzane jest za pomocą anemostatów i kratek wywiewnych.  Zanieczyszczone, ogrzane powietrze jest transportowane siecią kanałów wywiewnych do rekuperatora i dalej przez wyrzutnię odprowadzane jest na zewnątrz budynku. W okresie letnim proces działa w drugą stronę i ciepłe powietrze zewnętrzne może być chłodzone powietrzem wewnętrznym.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie