Kontrolne wagi przemysłowe statyczne i dynamiczne

Antoni Kwapisz
27.10.2020

Urządzenia i systemy do ważenia to jeden z podstawowych etapów w wielu procesach przemysłowych, gdzie kluczowym aspektem jest zapewnienie precyzji oraz powtarzalności procesów ważenia dla uzyskania niezbędnej jakości oraz koniecznych parametrów finalnego produktu. Do wyznaczania masy ciała fabrykatów wykorzystuje się wiele metod opartych na różnych technologiach oraz zjawiskach fizycznych. Dziś kilka słów o dynamicznych i statycznych wagach kontrolnych wykorzystywanych w przemyśle.

Od wag sprężynowych do elektronicznych

Aż do rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w XVIII wieku i momentu wynalezienia wag sprężynowych, w technologii ważenia, jako takiej, nie dokonał się żaden znaczący postęp. Dopiero wprowadzenie wspomnianych już wag sprężynowych i wyeliminowanie potrzeby wykorzystywania przeciwwag rozpoczęło rewolucję w tym zakresie, doprowadzając m.in. do zastosowania na początku lat 40. XX wieku czujników tensometrycznych, umożliwiających elektroniczny pomiar masy poprzez elektroniczne wagi przemysłowe.

Obecnie wagi przemysłowe wykorzystuje się w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłowych, poczynając od ważenia materiałów na etapie surowca, na gotowych produktach kończąc. Jedną z grup urządzeń stosowanych do ważenia pojedynczych produktów na liniach produkcyjnych, w trakcie fabrykacji, są precyzyjne wagi kontrolne do pomiaru masy. Waga przemysłowa kontrolna, w większości przypadków, jest wykorzystywana jako element programów kontroli jakości produkcji, dostarczając danych, na podstawie których można stwierdzić, czy dane przedsiębiorstwo zachowuje zgodność z lokalnymi normami dotyczącymi opakowań.

Statyczne vs dynamiczne

Wagi przemysłowe kontrolne dzielą się na statyczne oraz dynamiczne. Pierwsza grupa urządzeń to wagi stołowe wykorzystywane do ręcznej kontroli masy oraz porcjowanie produktów, a także do wyrywkowej kontroli poszczególnych towarów. Zostały one stworzone w celu szybkiego i dokładnego ważenia kontrolnego oraz procesu porcjowania, mają możliwość integracji z systemami zarządzania informacjami oraz analizy danych. Z kolei kontrolne wagi przemysłowe dynamiczne pozwalają na ważenie towarów w ruchu, automatycznie monitorując masę każdego z nich. Dynamiczne wagi kontrolne umożliwiają wykonanie badań próbek na potrzeby raportów masy netto oraz tary zgodnych z przepisami odnośnie miar i wag. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie 100 proc. wytwarzanych produktów w procesie całkowicie zautomatyzowanym, a ważenie produktów odbywa się w czasie, gdy przemieszczają się one wzdłuż linii produkcyjnej. Towar, który nie spełnia wymogów wagowych, jest automatycznie usuwany z linii przez urządzenia odrzucające (np. dysze ze sprężonym powietrzem, ramiona pneumatyczne, itp.).

Zalety wag kontrolnych stosowanych w produkcji

W zdecydowanej większości środowisk produkcyjnych stosowane są zarówno statyczne, jak i dynamiczne wagi przemysłowe kontrolne. Wybór systemu wagi kontrolnej wykorzystywanego na linii produkcyjnej jest najczęściej uzależniony od wymagań konkretnego zastosowania oraz obecnych w danym zakładzie procesów. Waga przemysłowa kontrolna pozwala m.in. zoptymalizować cały proces produkcyjny, uniknąć wysokich kar za niezgodność z normami wagowymi, zsynchronizować pracę napełniarek, obniżyć nakładów prac oraz kosztów osobowych czy też zniwelować ilość błędnie odrzuconych produktów do ponownego przetworzenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie