Kolejna dostawa autobusów elektrycznych dla Krakowa

Jerzy Biernacki
18.02.2021

Kraków wyrasta na lidera, jeśli chodzi o elektryfikację swojego transportu publicznego. Ruszyła realizacja ostatniego zamówienia na dostawę 50 autobusów elektrycznych dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Kontrakt wywalczyła firma Solaris Bus & Coach. Pierwszy pojazd z nowej puli jeździ już po krakowskich ulicach.

Jakie autobusy zamówiło krakowskie MPK?

Przetarg na dostawę autobusów elektrycznych został rozstrzygnięty już w 2020 roku, a umowa z producentem została podpisana w maju. Zgodnie z nią Solaris Bus & Coach dostarczy 50 autobusów Solaris Urbino 18 electric oraz urządzenia ładujące typu plug-in. Wartość całego zamówienia wynosi nieco ponad 165 milionów złotych brutto.

Do tej pory po krakowskich ulicach jeździło 29 autobusów elektrycznych. Nowe pojazdy będą skierowane na linie nr 144, 173, 179 i 503. Ich dostawa ma się zakończyć jeszcze w 2021 roku. Są to autobusy przegubowe zasilane energią elektryczną poprzez 4-polowy pantograf dachowy. Każdy pojazd może zabrać 141 pasażerów, jest wyposażony w monitoring, klimatyzację czy ładowarki USB oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dodajmy, że krakowska inwestycja jest częściowo realizowana dzięki funduszom unijnym. Miasto otrzymało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie około 110 milionów złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.