Kluczowe części układów przeniesienia napędu maszyn

Jerzy Biernacki
08.05.2019

Elementy przeniesienia napędu w maszynach są konieczne, by funkcjonowały one w należyty sposób. To właśnie dzięki nim maszyna ma odpowiednią moc, a moment obrotowy przekazywany jest w niezakłócony sposób. Kilka z nich jest absolutnie niezbędnych, więc przedstawimy je poniżej.

Jest to oczywiście mały wycinek tego, co wlicza się w skład tych potężnych maszyn, gdyż prócz części typowo mechanicznych, należy pamiętać również o urządzeniach związanych z energię elektryczną, na przykład falownikami. 

Sprzęgła kłowe

Sprzęgła kłowe konieczne są w maszynach rolniczych, takich jak przenośniki ziarnowe, sieczkarnie, traktory czy nawet... samochody rajdowe. Sprzęgła kłowe przenoszą moment obrotowy, czołowo zazębiając tarcze dociskane sprężyną. Pomimo tego, iż jest to najprostszy rodzaj sprzęgła, jest on szeroko używany w maszynach rolniczych i przemysłowych, właśnie ze względu na niezawodność i elastyczność układu. Należy pamiętać oczywiście o innych podzespołach, takich jak paski klinowe. To w głównej mierze dzięki nim napęd może być przekazywany w niezakłócony sposób.

Koła łańcuchowe

To kolejny element, bez którego nie obyłby się żaden napęd łańcuchowy, a tym samym tak zwane urządzenia obciążone oraz urządzenia o mechanizmach typu wolnobieżnego. Napęd łańcuchowy jest także wykorzystywany jako część składowa rowerów czy motocykli, a więc często stykamy się z nim nawet nie interesując się techniką lub motoryzacją. Dowodzi to ich niezwykle istotnej roli w życiu każdego z nas. Zazwyczaj celem kół łańcuchowych jest bezpośrednie przeniesienie napędu na układ mechaniczny. Dostępne są setki rodzajów kół łańcuchowych różniących się przeznaczeniem, producentem, materiałem i przede wszystkim wymiarami. Mogą one posiadać piastę, lecz nie muszą, a cechą charakterystyczną najlepszych z nich są hartowane zęby, dzięki czemu są one znacznie wytrzymalsze na stępienie. 

Pasy zębate

Pasy zębate to kolejny składnik większości maszyn, a konkretnie ich układów przeniesienia napędu. Pasy umożliwiają jego synchronizację, co w konsekwencji przekłada się na poprawną pracę całego układu. Opiera się na nich praktycznie cały przemysł ciężki - można je spotkać pod wieloma formami w maszynach do obróbki drewna, napędach przenośników rolkowych czy taśmowych, a nawet w małych elektrowniach wodnych.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie