Jakie są gałęzie przemysłu, gdzie wykorzystuje się hydraulikę siłową?

Antoni Kwapisz
18.02.2019

Mimo że hydraulika siłowa oraz oparte na niej układy hydrauliczne kojarzą się ze skomplikowaną techniką, mamy z nią do czynienia na co dzień. Urządzenia hydrauliczne wykorzystywane są m.in. w koparkach, ciągnikach rolniczych czy samochodach osobowych. W jakich gałęziach przemysłu hydraulika znajduje największe zastosowanie?

Jak działa hydraulika siłowa?

Zadaniem układów hydraulicznych jest przeniesienie i spotęgowanie siły mechanicznej za pomocą sprężonej cieczy. Pompa hydrauliczna zasysa ciecz ze zbiornika (np. olej), a następnie wtłacza ją do układu, wytwarzając bardzo duże ciśnienie. Umożliwia ono następnie przeniesienie energii na siłowniki, cylindry czy silniki hydrauliczne. Hydraulika siłowa z Ponar Wadowice cechuje się najwyższą jakością wykonania, co gwarantuje wytrzymałość układu oraz jego niezawodność.

Zaletą hydrauliki w przemyśle jest duża wydajność, wszechstronność, a przy tym płynność pracy oraz precyzja. Stosuje się ją m.in. do podnoszenia dużych ciężarów, sterowania elementami maszyn, napędzania silników hydraulicznych czy cięcia lub zgniatania przedmiotów. Ciśnienie wytworzone przez jedną pompę hydrauliczną może być wykorzystywane przez wiele urządzeń podłączonych do układu. To ogranicza liczbę silników oraz wrażliwych elementów linii przemysłowej.

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się hydraulikę siłową?

Trudno wyobrazić sobie przemysł bez hydrauliki siłowej. Wykorzystywana jest ona w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego i nie tylko. Układy hydrauliki siłowej spotkamy, chociażby w rolnictwie, lotnictwie, górnictwie, budownictwie, motoryzacji, hutnictwie, leśnictwie czy w fabrykach produkcyjnych. Ze względu na to, że hydraulika siłowa nie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej, może być wykorzystywana w trudno dostępnych miejscach, na terenach nieuzbrojonych lub w mobilnych maszynach. Możliwość stworzenia dowolnego układu hydraulicznego sprawia, że znajduje ona zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu.

Praktyczne przykłady zastosowania hydrauliki siłowej

Jednym z prostszych przykładów wykorzystania hydrauliki jest podnośnik samochodowy. Przy użyciu niewielkiej siły mięśni można wprawić w ruch tłok i podnieść kilkutonowy samochód. Hydraulika napędza też łyżkę koparki, wysuwa podwozie samolotu czy podnosi na dużą wysokość ciężkie konstrukcje. Oprócz tego napędza prasy, gilotyny, młoty, wiertnice czy windy. W samochodach może wspomagać układ kierowniczy i hamulcowy.

Jak widać, hydraulika siłowa ma swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i wcale nie dotyczy wyłącznie fabryk produkcyjnych czy budownictwa, ale również motoryzacji albo rolnictwa. Ważne, by stosowane w niej elementy były dobrej jakości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie