Dobierając grzejniki, trzeba sprawdzić czy będą się podobać, ale też czy będą pasować do rur, przyłączy, a także tego czy instalację prowadzono w ścianach czy podłodze.
Równie ważne jest także wybranie typu grzejników. Ogrzewanie grzejnikowe jest najpopularniejsze, ponieważ jest najbardziej efektywne i proste w obsłudze. Wybierając grzejniki, trzeba jednak także zwrócić uwagę na kila szczegółów. Choćby na to czy nie mają ostrych kantów, które mogą być utrapieniem jeśli mamy małe dzieci. Gdy już mamy konkretne oczekiwania co do kształtu i designu, pora na najważniejszą decyzję: jaki typ grzejników wybrać?
Grzejniki płytowe
Są obecnie najpopularniejsze. Mają gładką powierzchnię, można znaleźć wiele ich rodzajów, w różnych wymiarach i praktycznie dowolnej kolorystyce. Blacha, z której są wykonane, może jednak korodować. Ich atutem jest jednak to, że szybko się chłodzą i nagrzewają, więc łatwo za ich pomocą szybko reagować na zmiany temperatury.
Grzejniki członowe
To popularne grzejniki żeberkowe. Z reguły są z aluminium, wcześniej najczęściej robiono je z żeliwa. Nie będą więc korodować. Aluminium łatwo jednak uszkodzić.
Grzejniki żeliwne
Uważane są za przestarzałe, ale kupuje się je coraz częściej. Pasują bowiem do wnętrz w stylu retro. Długo utrzymują ciepło, ale trudno je regulować.
Grzejniki konwektorowe
Mają wbudowaną nagrzewnicę w formie pętli. 95 procent ciepła przekazują przez konwekcję. Szybko się nagrzewają, ale powodują ruch powietrza, co nie jest pozytywne np. dla alergików.
Grzejniki kanałowe
To odmiana grzejników konwektorowych. Montuje się je w kanałach podłogowych i przykrywa ażurowymi elementami. Z reguły stosuje się je przy dużych oknach. Można stosować je niczym kurtyny powietrzne przy balkonach i tarasach.
Grzejniki ozdobne
Zdecydowanie najdroższe, ale też najładniejsze. Będą nie tylko elementem użytkowym, lecz także dekoracyjnym. Mogą być używane jako wieszak, drabinka. Są okrągłe, kwadratowe, często także bywają wykonane w kształcie nowoczesnej rzeźby.