Jaką przecinarkę wybrać do cięcia aluminium?

Mateusz Nowak
04.10.2019

Aluminium jest wyjątkowo lekkim metalem. Do jego cięcia nie są zatem potrzebne najostrzejsze dostępne przecinarki. Najmocniejsze tarcze tnące stosuje się głównie w obróbce tworzyw grubszych i twardszych. Warto jednak poświęcić chwilę na trafny wybór przecinarki. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę przy zakupie narzędzia do cięcia profili oraz innych elementów aluminiowych?

Konstrukcja tarcz tnących

Do cięcia aluminium najlepiej nadają się narzędzia, które pozwalają na cięcie bezpośrednio pod materiałem. Modele o takiej konstrukcji mogą posiadać odmienną ilość tarcz tnących, najczęściej z 50-100 zębami. Nie bez znaczenia pozostaje ich geometria. Do praktycznych zastosowań najlepiej nadają się przecinarki do aluminium z profilem zębowym trapezowo-płaskim. Nie tylko gwarantują one precyzję cięcia, ale również niwelują ryzyko uszkodzeń powierzchni tnącej i materiału. Użytkownikom poszukującym dodatkowej ochrony polecana jest przecinarka wyposażona w tarcze z zębami powleczonymi węglikiem spiekanym. Obecność powłoki znacząco przedłuża żywotność narzędzia. Dla zwiększenia wytrzymałości często stosuje się także nakładkę widiową. Przy wyborze przecinarki do aluminium warto wziąć pod uwagę możliwość ostrzenia zębów. Produkty dobrej jakości da się naostrzyć nawet kilkanaście razy.

Kąt natarcia, rodzaj cięcia i pozostałe parametry

Kluczowym parametrem każdej przecinarki do aluminium jest kąt natarcia, który decyduje o dokładności wykonywanego cięcia. Najlepiej, żeby zęby tarczy uderzały przy ujemnym, zerowym lub innym niedużym kątem. Nie bez znaczenia pozostaje sam typ cięcia. Poszczególne narzędzia mogą wykonywać np. cięcia skośne, poprzeczne, rozdzielające czy kątowe. Pod uwagę warto wziąć także charakterystyczne szczeliny na korpusie przecinarki, czyli otwory kompensacyjne. Ich zadaniem jest redukcja wibracji generowanych przez cięcie oraz zniwelowanie efektu odprowadzania ciepła. Otwory kompensacyjne powstrzymują również powstawanie odkształceń tarczy na skutek intensywnej obróbki. Budowa korpusu może być dość różna. Najczęściej powstaje z materiału przeciwkorozyjnego, co zapewnia dyskowi tarczy długą żywotność. Ważną kwestią jest naprężenie dysku. Powinno być stosunkowo wysokie, co pozwoli na ustabilizowanie pracy płyty oraz utrzymanie sztywności ośrodka.

Automatyczna przecinarka do aluminium

Jedynie trafnie dobrana przecinarka pozwoli na wykonywanie cięć w dowolnych warunkach, pod różnym kątem oraz ze zmienną prędkością.
Wysoką precyzję cięcia profili aluminiowych zapewniają przecinarki tarczowe Bomar automatyczne. Przykładem takiego narzędzia może być AL 500 NC marki Bomar. Model ten dostępny jest pod adresem:(http://www.bomar-poland.com.pl/oferta/al-500-nc/). Przecinarka ta sprawdza się zarówno w warunkach produkcyjnych, jak i budowy. Można wyposażyć w nią własny warsztat ślusarski. Zaletą tego modelu jest całkowicie automatyczny sposób podnoszenia tarczy tnącej. Ręcznego ustawienia wymaga wyłącznie kąt nastawny cięcia. Przecinarka AL 500 NC posiada zbiornik płynu chłodzącego, co chroni ją przed przegrzaniem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie