Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze?

Mateusz Rąbalski
18.12.2020

Kompresory występują w różnych wersjach, a wybór odpowiedniego sprzętu zależy od jego parametrów. Zakres ciśnienia to jeden z najważniejszych wskaźników – jak można go bezpiecznie ustawić na wyższą wartość?

Jakie ciśnienie jest najlepsze?

Na rynku dostępne są kompresory o różnym ciśnieniu roboczym. Standardowo w warsztatach usługowych potrzebne są kompresory wytwarzające ciśnienie w granicach przynajmniej 6-10 bar, ale w wielu branżach przemysłowych te parametry muszą być znacząco wyższe. Profesjonalne kompresory, dostępne między innymi na aerzen.com, wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami, jednak nie zawsze zakup tak drogiego sprzętu ma ekonomiczne uzasadnienie – w zupełności wystarczy, gdy kompresor jest w stanie wytworzyć ciśnienie wyższe o 15-20 procent od ciśnienia wymaganego dla danego typu pracy.

Jak ustawić odpowiednią wartość ciśnienia?

Ciśnienie w kompresorach wytwarzane jest w zakresie różnych wartości. W zależności od tego, do czego kompresor jest używany, ciśnienie może być obniżane albo podwyższane, tak by zapewnić optymalną efektywność pracy. Zbyt niskie ciśnienie powoduje, że urządzenie nie pracuje prawidłowo albo w ogóle nie spełnia swoich funkcji, dlatego należy się upewnić, że wytwarzane przez kompresor ciśnienie pokrywa się z tym wymaganym.

W nowoczesnych kompresorach łatwo można dopasować parametry do indywidualnych potrzeb. Układ regulacji, w jaki wyposażony jest kompresor, umożliwia ustawienie ciśnienia na takim poziomie, by urządzenie pracowało z maksymalną wydajnością, ale bez strat energii.

Konfiguracja ciśnienia nie jest skomplikowaną czynnością – opisane jest to dokładnie w instrukcji kompresora. Należy zawsze pilnować zalecanych wartości, tak by nie narazić pracowników obsługujących maszynę i zarazem nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak działa reduktor ciśnienia powietrza?

Kompresor może być wyposażony w reduktor ciśnienia. Jest to element, który umożliwia precyzyjne ustawienie ciśnienia wyjściowego, o takiej wartości, jaka aktualnie jest potrzebna. Reduktor ma określony zakres regulacji – to wartość pokazująca, z jaką dokładnością możliwe jest zmienianie ciśnienia wyjściowego. Manometr pozwala na bieżąco kontrolować wartość wytwarzanego ciśnienia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie