Jak wybrać kompresor do piaskowania?

Mateusz Nowak
03.02.2021

Strumieniowe piaskowanie jest procesem, który wykorzystuje się przede wszystkim do przygotowywania różnego rodzaju powierzchni do malowania. O tym, w jakich jeszcze celach można wykorzystać jego walory użytkowe i jak dobrać właściwy kompresor do konkretnego zastosowania, opowiemy w niniejszym artykule.

Na czym polega proces piaskowania?

Piaskowanie jest procesem technologicznym, który przy użyciu ciśnienia, sprężonego powietrza i materiału ściernego oczyszcza, a niekiedy także kształtuje dowolną powierzchnię. Standardowy zestaw piaskowania obejmuje kompresor, pistolet i zbiornik. Ścierniwo wydobywające się z pistoletu pod wpływem siły ciśnieniowej wyrównuje czyszczoną powierzchnie, ścierając nawet najdrobniejsze i ledwo widoczne nierówności. Wpływa na to ścierniwo o strukturze piasku, które jest w stanie dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc i zakamarków. Poziom dokładności piaskowania rozróżnia się na kilka klas: SA3, SA2.5, SA2, SA1, SA1.5. przy czym najlepsza jest klasa czyszczenia SA3. W procesie piaskowania najczęściej stosuje się rozdrobnione szkło, metal, śrut, żużel, elektrokorund, garnet lub suchy lód. Podczas piaskowania należy zachować wszelkie środki ostrożności, ponieważ odłamki piasku mogą dostać się do oczu lub płuc. 

Jakość procesu piaskowania

Piaskowanie swoim przebiegiem przypomina proces szlifowanie, jednak jego rezultaty są znacznie bardziej zadowalające i wygładzające powierzchnie. Proces piaskowania można podzielić na 3 następujące etapy. 

  • Czyszczenie - na tym etapie zewnętrza powierzchnia dowolnego materiały zostaje docelowo ściągnięta. Może to oznaczać usunięcie starych powłok malarskich, rdzy, zędry lub niewielkich zniekształceń. 
  • Wygładzenie powierzchni - etap ten przewiduje ujednolicenie powierzchni i usunięcie skutków ubocznych procesu jej oczyszczania. 
  • Nadanie pożądanej chropowatości powierzchni - na tym etapem powierzchnia przygotowywana jest do dalszych obróbek malarskich lub laminacyjnych. 

Zastosowanie technologii piaskowania

  • Czyszczenie różnego rodzaju powierzchni - piaskowanie należy do najefektywniejszych i najskuteczniejszych metod czyszczenia. Do powierzchni czyszczonych poprzez piaskowanie mogą należeć nawet najtrwalsze materiały, takie jak metal, beton, mur ceglany, a nawet szkło. Tajemnica piaskowania tkwi w drobnych cząsteczkach piasku nazywanych ścierniwem, które docierają w nawet najtrudniej dostępne miejsca. 
  • Pozbywanie się korozji - ze względu na swoją specyfikę i precyzję działania piaskowanie świetnie sprawdza się w usuwaniu korozji z konstrukcji żelaznych i nie tylko. Jest to najczęściej wykorzystywany sposób do przygotowywania do ponownego malowania karoserii i felg dotkniętych korozją.
  • Obróbka elementów metalowych - piaskowanie świetnie sprawdza się w wygładzaniu powierzchni metalowych elementów o zróżnicowanych kształtach. Najczęściej są to elementy wykorzystywane w różnych procesach produkcyjnych. Ich poprawnie przeprowadzona wstępna obróbka może stanowić o jakości produktów końcowych.
  • Grawerowanie w szkle - siła i precyzja procesu piaskowania umożliwia nawet grawerowanie wzorów i odkształceń na tak twardym i jednocześnie delikatnym materiale, jakim jest szkło. 
  • Renowacja starych rzeczy - czy to budynków zabytkowych, czy przedmiotów użytkowych lub dekoracyjnych.  

Rodzaje piaskarek 

  • Ciśnieniowo - kabinowe - ciekawą formą piaskarki jest piaskarka kabinowa, w której proces piaskowania odbywa się wewnątrz specjalnej kabiny. Można powiedzieć, że ma ona zamknięty obieg ścierniwa, a jej działanie jest bezpyłowe. 
  • Zestawy przeznaczone do użytku domowego - zarówno piaskarki ciśnieniowe, jak i kabinowe przeznaczone są do zastosowania profesjonalnego. Ich zakup w celu jednorazowego użycia jest zdecydowanie nieopłacającą się inwestycją. Możliwe jest natomiast skomponowanie prywatnego zestawu do piaskowania. Ten proces warto rozpocząć od znalezienia wydajnego kompresora. 

Rodzaje kompresorów do piaskowania - jakie kompresory warto wybrać dla danego zastosowania?

  • Kompresor śrubowy-spalinowy - przeznaczony jest dla intensywnej i profesjonalnej eksploatacji. Wybierany ze względu na jego mobilność, trudności z dostarczeniem energii elektrycznej w miejscu piaskowania.
  • Kompresor śrubowy-elektryczny - w jego przypadku występuje szeroki wybór modeli pod względem ciśnienia, wydajności i innych funkcji. 

Jaki kompresor wybrać?

Przed pierwszym zakupem sprężarki do piaskowania zawsze warto skonsultować się z ekspertem technologii sprężonego powietrza i przedstawić mu planowane zastosowanie kompresora. Pomoże to nie tylko w zasadnym zainwestowaniu odpowiedniej ilości pieniędzy, ale także w poznaniu wszystkich możliwych rozwiązań, które być może wcześniej nie były tak oczywiste. Wydajność kompresora przeznaczonego do piaskowania zwyczajowo określana jest wielkością zapotrzebowania na sprężone powietrze, ściśle związanego z zastosowanym urządzeniem piaskującym i zastosowanymi dyszami. Ważnym elementem w tym układzie jest również zbiornik buforowy na sprężone powietrze, którego wielkość zależy od zastosowanej sprężarki. Pojemność takiego zbiornika nie powinna być mniejsza niż kilkadziesiąt litrów. 

Ile kosztują kompresory do piaskowania?

Profesjonalne kompresory śrubowe do piaskowania mogą kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to inwestycja opłacalna jedynie w przypadku intensywnej i profesjonalnej eksploatacji. Wybierając kompresor do celów domowych lub incydentalnych, warto dobrze przemyśleć jego wybór. Być może w przypadku większości rozwiązań bardziej opłacalne okaże się skorzystanie z usługi piaskowania lub wypożyczenia sprzętu.  

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jakim ciśnieniem najczęściej zasilane są maszyny do piaskowania?

Kompresory do piaskowania najczęściej pracują pod ciśnieniem od 3 do 8 barów. Dlatego warto wybierać kompresory, których moc mieści się w powyższej granicy poziomu ciśnienia. 

2. Czym różni się piaskowanie od śrutowania?

Śrutowanie jest jednym z rodzajów piaskowania. Różni się materiałem ściernym, jakim jest śrut. Śrut od piasku różni się między innymi tym, że można go odzyskać i ponownie wykorzystać. 

3. Jak wybrać pistolet do piaskowania?

Pistolet do kompresora powinno wybrać się na podstawie wielkości zbiornika i rozmiar dyszy kompresora. 

4. Co najczęściej jest piaskowane?

W większości wszystkie konstrukcje stalowe, betonowe, takie, które są mocno zanieczyszczone i podlegają dalszej obróbce.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie