Jak działają podstawowe elementy elektryczne i elektroniczne?

Mateusz Nowak
08.06.2020

Podczas flokowania wykorzystuje się urządzenia elektrostatyczne, które wytwarzają wysokie napięcie. To nie byłoby możliwe, gdyby nie zastosować pewnych komponentów, których sposób działania opiszemy za chwilę. Mowa będzie o transformatorach elektrycznych i cewkach. Powiemy także kilka słów o elektromagnesach, które niezbędne są między innymi w układach automatyki przemysłowej.

Podnoszenie napięcia

By flokowanie mogło zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy, wykorzystuje się różnicę potencjałów rzędu 60 - 90 kV (kilowoltów). Jest to bardzo wysokie napięcie, które wygenerować mogą tylko specjalne transformatory. Te mogą zarówno obniżać jak i podnosić jego wartość. Pierwszy typ jest bardzo powszechny i na pewno jeśli rozejrzymy się po domu, znajdziemy przynajmniej kilka urządzeń, które taki transformator posiadają. Może to być chociażby ładowarka do telefonu komórkowego. Jego działanie opiera się na zastosowaniu uzwojeń, nawiniętych na rdzeń ferrytowy. Są to typowe cewki, do których nawijania stosuje się specjalny rodzaj drutu, którego izolację stanowi emalia. Jeżeli urządzenie ma napięcie podnosić, często wykorzystuje się inny rodzaj izolacji, aby uniknąć przebić wywołanych wysoką różnicą potencjałów. Zdarza się też, że zostają one finalnie zalane żywicą, która ma bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Układy automatyki

Wykonując flokowanie w sposób przemysłowy, najczęściej dąży się do pełnej automatyzacji tego procesu. Dlatego też linia produkcyjna posiada wiele elementów, które sterowane są za pomocą zawiadującego wszystkim komputera. Najwygodniej wykorzystać do tego elementy elektryczne i elektroniczne, takie jak choćby elektromagnesy. Ich zadaniem będzie na przykład zmiana pozycji ramienia odciągu, którego zadaniem jest usuwanie nieprzytwierdzonego włosia. W czasie flokowania nigdy nie udaje się uzyskać stuprocentowej skuteczności, dlatego też fragmenty źle przymocowane należy usunąć. Dzięki wykorzystaniu elektromagnesu do sterowania ramieniem, nie ma konieczności wykonywania tego zadania przez pracownika, co znacznie usprawnia proces produkcji. Natomiast budowa samego elementu jest bardzo prosta. Znajduje się w nim cewka, której budowa jest identyczna jak tej w transformatorze. Gdy podane zostanie napięcie elektryczne, wytwarza one pole magnetyczne, które przyciąga metalowe przedmioty.
Elstyk - dystrybucja artykułów spawalniczych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie