Jak dobrać kable do instalacji elektrycznej?

Maciej Piwowski
24.06.2019

Wielu z nas jest zdania, że w przypadku dowolnej instalacji elektrycznej – czy to montowanej w budynku mieszkalnym czy też użytkowym – kable stanowią jej jedynie nieistotny element, bowiem są one wykorzystywane wyłącznie do łączenia ze sobą w jedną całość poszczególnych modułów systemu

Dokonując wyboru sięgamy więc często po najtańsze i najcieńsze z nich, tłumacząc sobie, że każdy z takich produktów to tylko i wyłącznie odrobina drutu owinięta gumową izolacją. Nic bardziej mylnego – kable przyrównać można bowiem do żył transportujących krew do poszczególnych członków naszego organizmu. Gdy zaczynają one działać nieprawidłowo lub zupełnie odmawiają posłuszeństwa, cały system przestaje funkcjonować w sposób efektywny i zadowalający.

Jak więc dobrać kable, które sprawią, że raz podłączona instalacja elektryczna będzie nam służyć przez długie lata bez konieczności podejmowania się kosztownej modyfikacji czy wymagających specjalistycznego sprzętu napraw? Przede wszystkim zapomnijmy o oszczędnościach – jako, że nawet profesjonalne kable nie należą do najdroższych, wybór ich znacznie tańszych odpowiedników pochodzących najprawdopodobniej z Chin nie tylko nie sprawi, że w naszym domowym budżecie zaobserwujemy znaczną nadwyżkę, ale może także stać się powodem nieprawidłowego działania systemu, awarii, a w skrajnych przypadkach nawet pożaru mogącego w mgnieniu oka pochłonąć cały nasz dobytek.

Drugą kwestią jest dokładne przyjrzenie się konstrukcji okablowania przed jego zakupem. Jeżeli chodzi o rdzeń, to powinien on być wykonany z miedzi. Materiał ten jest obecnie wybierany najczęściej przez producentów, głównie z uwagi na jego ponadprzeciętną żywotność, minimalne straty podczas przesyłania energii, jak również doskonałą przewodność. Co ciekawe, dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym, wytwarzanie kabli z tego surowca jest także relatywnie niedrogie, co pozwala na obniżenie cen gotowego produktu. Nie zapomnijmy także dokładnie przyjrzeć się izolacji okablowania, bowiem to właśnie od niej zależy, czy rdzeń nie ulegnie uszkodzeniu podczas regularnego użytkowania systemu oraz czy nie wystąpią jakiekolwiek zagięcia, załamania lub przerwania, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność instalacji elektrycznej. Guma, z której wykonana została powłoka powinna być relatywnie gruba i wytrzymała, co zapobiegnie jej zbyt szybkiemu zużywaniu się i pękaniu, co z kolei mogłoby prowadzić do odsłonięcia rdzenia. Odpowiednia grubość znacznie ograniczy ryzyko porażenia użytkownika prądem elektrycznym, jak również zwiększy żywotność kabla o kilka do nawet kilkunastu lat.
W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić, czy dane okablowanie będzie wystarczająco wydajne i sprawdzi się w naszym systemie, nie wahajmy się zapytać o poradę pracownika sklepu, w którym zamierzamy się zaopatrzyć – podpowie on nam czy wybrany przez nas produkt spełni pokładane w nim oczekiwania i czy pozwoli korzystać z instalacji elektrycznej przez kolejne lata bez konieczności przeprowadzania napraw.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie