W upalny letni dzień lub mroźną zimową noc klimatyzator jest jednym z najbardziej użytecznych urządzeń w Twoim domu. Co się jednak stanie, gdy zepsuje się w najbardziej nieodpowiednim momencie? Jeżeli nie chcesz zostać na lodzie, pamiętaj o niezbędnych pracach serwisowych i odpowiedniej pielęgnacji systemu HVAC. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować sprawność domowej klimatyzacji.
Absolutnie podstawową kwestią jest stworzenie ok. 60 cm wolnej przestrzeni wokół zewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych. Ta przestrzeń zapewni łatwy dostęp technikom zajmującym się konserwacją i naprawą klimatyzacji. Bardzo ważnym aspektem eksploatacji klimatyzatora jest zakup wysokowydajnego filtra powietrza, i systematyczne sprawdzanie czy jest wolny od brudu, trawy, liści i innych zanieczyszczeń.
Jeżeli intensywnie użytkujesz urządzenie, pamiętaj o wymianie filtra powietrza co miesiąc w okresie letnim i co sześć tygodni, gdy korzystasz z ogrzewania porą zimową. Ta wymiana zapewni dobre działanie systemu, a także zagwarantuje, że będziesz oddychał tylko czystym, świeżym powietrzem pozbawionym alergenów. W ramach samodzielnej konserwacji dokonuj okresowych oględzin przewodów, aby upewnić się, że nie przeciekają. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ 25% ciepła w domu jest tracone przez małe pęknięcia i dziury. Jeśli widzisz jakiekolwiek ubytki, skontaktuj się z serwisem - szybkie wykrycie i wyeliminowanie usterki to gwarancja niższych kosztów naprawy.
Nawet jeżeli Twój klimatyzator działa z odpowiednią mocą i satysfakcjonującą wydajnością, pamiętaj, aby zlecać jego kontrolę doświadczonym ekspertom. Podstawowe prace serwisowe powinny odbywać się dwa razy w roku - najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego i ponownie w okresie jesienią, zanim nadejdzie chłodniejsza aura. Profesjonalni serwisanci z firmy www.akwin.com.pl nie tylko ocenią stan techniczny i czystość maszyny, ale też zweryfikują integralność strukturalną systemu. W ramach prowadzonych prac zdiagnozują najdrobniejsze ubytki, wykryją pierwsze oznaki nadmiernego zawilgocenia przewodów i skażenia mikrobiologicznego. Takie działania pozwolą rzetelnie określić, czy system HVAC jest zagrożony z powodu gromadzenia się zanieczyszczeń i jakie środki należy podjąć, aby to naprawić.
Co najmniej raz do roku należy wymieniać baterie wykrywacza tlenku węgla. W czasie wykonywania czynności upewnij się, że jednostka klimatyzacyjna na zewnątrz znajduje się na twardym i równym podłożu. Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz w stanie wykonać całej procedury, lepiej powierz jej realizację fachowcom ze sprawdzonego serwisu. Klimatyzator to wbrew pozorom delikatne urządzenie, a chyba nie chcesz go uszkodzić, prawda?
Artykuł partnera