Izolacja armatury

Jerzy Biernacki
15.12.2020

Niewłaściwa izolacja armatury może przyczynić się do poważnych awarii i znacznych kosztów naprawy całej instalacji. Co więcej prawidłowo zaizolowane rury odpowiadają za sprawne funkcjonowanie systemu chłodniczego, grzewczego oraz zmniejszają pobór energii. Wybierając właściwą izolację należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj instalacji, ale również lokalizację, wilgotność powietrza czy temperaturę otoczenia.

Właściwy materiał do izolacji armatury

Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym rur są wszelkie otuliny. Tutaj warto wspomnieć o tworzywach z polietylenu, które posiadają doskonałe właściwości izolacyjne. Są łatwe w montażu, gdyż łatwo poddają się kształtowaniu. Podobne właściwości posiada kauczuk syntetyczny, który dodatkowo niweluje wszelkie mostki termiczne. Rynek oferuje również otuliny z pianki poliuretanowej, które są niezwykle odporne na wszelkie agresywne materiały budowlane, mikroorganizmy, czy na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego często stosuje się tego typu rozwiązania w ścianach pomieszczeń technicznych, w których biegną rury. Tam, gdzie temperatura jest znacznie podwyższona stosuje się otuliny z wełny mineralnej, która jest odporna na wysokie wskaźniki.

Nie tylko tworzywo...

Sam wybór tworzywa to dopiero początek. Niezwykle istotny jest również montaż. Jeśli trudno dostępne miejsca stanowią problem, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy ekipy specjalizującej się w wykonaniu izolacji. Należy bowiem mieć na uwadze, że oprócz właściwego tworzywa, niezwykle istotna jest szczelność całej instalacji. Tylko prawidłowo wykonana izolacja armatury zapewni jej sprawne działanie przez lata. Nie można dopuścić, by po drodze znalazły się jakiekolwiek przerwy i mostki termiczne. Ponadto wszelkie czynności izolacyjne należy rozpocząć po zakończeniu czynności montażowych. Co więcej w pierwszej kolejności należy zaizolować wszelkie kolanka, trójniki, rozgałęzienia, dopiero w kolejnym kroku przystąpić do zaizolowania rury.

Jak wybrać właściwą izolację?

Wybierając właściwą izolację armatury należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Istotna jest nie tylko średnica zewnętrzna rury, ale również grubość izolacji. W tym celu pomocne są wszelkie normy i przepisy ustalone poprzez przepisy. Dlatego w przypadku braku fachowej wiedzy warto skorzystać z pomocy sprawdzonej ekipy montażowej, która nie tylko dobierze odpowiedni materiał i tworzywo, ale również profesjonalnie zamontuje izolację całej instalacji. Należy bowiem zaznaczyć, że armatura często jest trudno dostępna, co stanowi duże wyzwanie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie