Inteligentne zarządzanie siecią elektryczną - jak działa magazyn energii?

Mateusz Nowak
24.06.2021

Inwestycja w odnawialne źródła energii zawsze się opłaca - jednak nie zawsze tak, jak można by się tego spodziewać. Po zakończeniu budowy instalacji fotowoltaicznej albo wiatraka okazuje się, że produkujemy nadwyżki energii. Te trafiają do dostawcy, a my musimy zapłacić, żeby otrzymać je z powrotem. Jeśli nie chcemy dodatkowo płacić za prąd, który powinien być darmowy, możemy zainwestować w domowy magazyn energii. Pozwoli nam on przechowywać nadwyżki wytworzonego prądu z możliwością jego wcześniejszego zapotrzebowania.

Funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej w normalnych warunkach

Każda sieć elektroenergetyczna opiera się na bilansie popytu i podaży. Urządzenie - np. panele fotowoltaiczne - produkuje prąd, a urządzenia elektroniczne w naszym domu zużywają go. Konieczne jest tutaj zachowanie równowagi - czyli wytwarzanie dokładnie takiej ilości energii elektrycznej, jakiej potrzebujemy. Tak przynajmniej powinno być. Niestety w praktyce taki stan jest bardzo trudny do osiągnięcia.

Z tego powodu powstaje albo niedobór energii, który musimy uzupełniać zaopatrując się u dostawcy, albo nadwyżka, którą musimy oddać dostawy, aby później móc ją odkupić. Tak czy siak musimy wydać pieniądze - a energia miała być przecież całkowicie darmowa. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam zrozumienie, jak działa magazyn energii.

Co w działaniu sieci zmienia domowy magazyn energii?

Trzeba zaznaczyć, że znacznie częściej mamy do czynienia z drugą z wyżej wymienionych sytuacji - czyli produkcją nadwyżek. W związku z tym rozwiązaniem tego problemu będzie optymalne ich wykorzystanie. Do tego właśnie służą magazyny energii. Wyprodukowany prąd - zamiast trafiać do dostawcy, zostaje w naszym posiadaniu i czeka na wykorzystanie w magazynie.

Jak działa magazyn energii i do czego można go wykorzystać?

Domowy magazyn energii odbiera i gromadzi energię elektryczną wtedy, gdy wytwarzana jest jej nadwyżka. Często zdarza się do w okresie letnim (od maja do września), gdy słońce góruje nad horyzontem i prąd produkowany jest nawet wtedy, gdy praktycznie nie korzystamy z urządzeń elektrycznych.

Jak działa magazyn energii? Zasadniczo przypomina on pokaźnych rozmiarów akumulator - baterię. Gromadzi on zapas prądu, który później możemy wykorzystać, gdy nasze zapotrzebowanie stanie się większe od ilości produkowanej energii. Bardzo obrazowym przykładem jest tutaj gromadzenie prądu przez okres letni po to, aby wykorzystać go zimą, gdy słońce pojawia się na niebie przez bardzo krótki czas w ciągu dnia.

Odnawialne źródła energii i nie tylko

Jednym z najpopularniejszych dostawców magazynów energii w Polsce jest firma Solar Energy Development. Jest ona wyłącznym dystrybutorem magazynów Risen Energy i od wielu lat działa w branży, zaopatrując setki tysięcy osób w całym kraju.

Magazyny energii oferowane przez Solar Energy Development mogą być wykorzystywane nie tylko w zestawieniu z panelami fotowoltaicznymi, ale również wszelkimi innymi źródłami energii elektrycznej - zarówno tymi odnawialnymi, jak i nieodnawialnymi. Jednak ze względu na proekologiczną politykę Europy znacznie większy sens ma ta pierwsza opcja. Możemy bowiem liczyć na ulgi podatkowe i dofinansowania, które pozwolą nam ograniczyć koszty inwestycji.

Magazyny energii i ich największe zalety - dlaczego warto?

Domowy magazyn energii posiada jedną, główną funkcję. Jest nią gromadzenie nadwyżek energii z przeznaczeniem ich późniejszego wykorzystania. Niesie to ze sobą podstawową korzyść, jaką jest bezwarunkowo darmowa energia elektryczna - jeśli oczywiście posiadamy instalację fotowoltaiczną lub inne, odnawialne źródło energii. Magazyny energii pozwalają nam korzystać z prądu, który wyprodukujemy przez cały rok - niezależnie od tego, czy słońce akurat świeci, czy nie.

Z drugiej strony - domowy magazyn energii dużo daje nam także w sytuacji, gdy nadal kupujemy energię od zewnętrznego dostawcy. Zawsze bowiem posiadamy pewną rezerwę, z której możemy skorzystać przy awarii sieci elektroenergetycznej i przerwie w dostawie prądu.

Ile kosztuje magazyn energii, który wystarczy dla naszego gospodarstwa?

Koszt magazynów energii może być bardzo zróżnicowany. Wpływa na niego przede wszystkim specyfikacja konkretnego urządzenia i jego pojemność. Naturalnie za większe magazyny zapłacimy więcej. Jest również możliwość ich rozbudowy czy instalacji kilku. Dlatego dość trudno jest określić konkretną kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić. W celu uzyskania informacji można się zwrócić do Solar Energy Development.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie