Ekologiczne źródła energii miewają również ciemne strony, czego najlepszym przykładem są coraz popularniejsze w naszym kraju elektrownie wiatrowe. Ogromne turbiny stanowią poważne zagrożenie dla migrujących ptaków, a problem stał się na tyle poważny, że postanowiono wreszcie go rozwiązać. Jeden z najbardziej obiecujących systemów przeciwdziałania kolizjom ptaków z łopatami turbin wiatrowych powstał w Polsce i jest właśnie testowany na Farmie Wiatrowej Lotnisko należącej do PGE Energia Odnawialna.
Technologię opracowała polska firma Bioseco. Jest to system monitorowania, który składa się z kamer o wysokiej rozdzielczości oraz specjalnego oprogramowania, które pozwala na bieżąco wykrywać zbliżające się ptaki z dużej odległości. Póki co wykrywalność takich ptaków, jak żurawie czy kania ruda wynosi około 400-500 metrów, natomiast po aktualizacji oprogramowania ma wzrosnąć nawet o 100-200 metrów.
W momencie wykrycia zbliżających się ptaków system uruchamia oświetlenie pulsacyjne, które zmusić zwierzęta do zmiany kierunku lotu i tym samym zapobiec kolizji. System składa się z 16 lamp o mocy 10 W każda.
Wstępne testy systemu wypadły bardzo obiecująco, ponieważ jego skuteczność szacuje się na około 80 proc. Co ważne, fałszywe wykrycia wyniosły tylko około 4 proc. Ostateczne wyniki testów prowadzonych na Farmie Wiatrowej Lotnisko poznamy w 2022 roku.