Innowacyjny system wielopaliwowy Multifuel już po pozytywnych testach

Jerzy Biernacki
14.12.2023

Multifuel może być polskim wkładem w globalną transformację energetyczną. System opracowany przez ekspertów Orlenu i prywatnej spółki właśnie przeszedł testy, które dały bardzo obiecujące rezultaty.

Czym jest Multifuel?

Multifuel to, jak sama nazwa wskazuje, system wielopaliwowy, który produkuję energię elektryczną i cieplną z wykorzystaniem wodoru, gazu ziemnego lub mieszaniny obu tych gazów. System może być podstawą nowopowstającej instalacji energetycznej, jak i zostać zainstalowany w już istniejących, modernizowanych jednostkach wytwórczych.

Zaawansowane testy wykazały, że system istotnie redukuje emisję szkodliwych gazów do atmosfery, jednocześnie zwiększając efektywność wykorzystania wodoru i gazu ziemnego. Szczególnie dobre efekty przynosi mieszanie gazów w odpowiednich proporcjach, które można zmieniać w zależności od specyfiki konkretnej instalacji oraz dostępności paliwa.

Testy wykazały m.in., że po zastosowaniu mieszaniny wodoru i gazu ziemnego, sprawność produkcji energii elektrycznej wzrosła maksymalnie o 5 procent.

System ma trafić do komercyjnej dystrybucji już w 2024 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie