Gdzie używamy silników elektrycznych?

Marek Szydełko
04.09.2019

Motory elektryczne znacznie ułatwiają nam życie. Dziś występują praktycznie wszędzie, gdzie możemy sobie wyobrazić. Dzięki nim możemy uruchomić silnik samochodu, możemy pojechać windą, możemy skorzystać z elektrycznej szczoteczki do zębów, bądź z drukarki. Jak działają te urządzenia i co trzeba o nich wiedzieć?

Silnik prądu stałego

Chyba najbardziej popularnym typem silnika elektrycznego jest wersja na prąd stały. Taki rodzaj elektryczności możemy znaleźć w akumulatorach, bateriach, wytwarzają go także różnego rodzaju zasilacze. Prądem stałym zasilany jest wentylator chłodnicy w samochodzie, rozrusznik silnika spalinowego, urządzenie wytwarzające wibracje w telefonie komórkowym. Silniki elektryczne tego typu bardzo łatwo jest wysterować, wystarczy tylko zmniejszyć im nieco napięcie zasilające i w ten sposób spada ich prędkość obrotowa. Powoduje to, że wykorzystuje się je tam, gdzie wymagana jest precyzja, na przykład w drukarkach. Czasami stosuje się także przekładnie, by móc użyć silnika o mniejszej mocy i wymiarach, do napędzania maszyny wymagającej dużego momentu obrotowego.

Silnik na prąd przemienny

Inny typ silników znajdziemy tam, gdzie do motoru bezpośrednio podajemy napięcie 230 V z gniazdka sieciowego. Prąd tego typu znacznie różni się od używanego choćby w instalacji samochodowej. Jest on przemienny, to znaczy że wartość napięcia zmienia się 50 razy na sekundę. Wobec tego budowa silnika musi być nieco inna, by mógł na takim prądzie pracować. Nie można się pomylić z podłączeniem, ponieważ inaczej nasz motor się spali, lub będzie pracował nieprawidłowo. Silniki prądu stałego znajdziemy między innymi w kosiarce do trawy, w wiertarce, szlifierce i innych elektronarzędziach, działają one również w pralkach automatycznych, zmywarkach i tym podobnych.

O ile wysterowanie obrotów silnika na prąd stały jest łatwe, o tyle przy wersji na prąd przemienny potrzebne będą falowniki. Dostosują one nie tylko napięcie, ale także częstotliwość prądu. Dzięki temu również można osiągnąć bardzo precyzyjną regulację, stąd motory na prąd stały znajdują także zastosowanie w dokładnych maszynach, takich jak tokarki, frezarki i tym podobne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie