Filtry workowe poziome i pionowe. Dlaczego warto w nie inwestować we współczesnym przemyśle?

Mariusz Siwko
04.09.2020

Zwiększenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z niechcianych, ubocznych skutków dynamicznego rozwoju przemysłu. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska wymaga od przedsiębiorstw stosowania odpowiednich technologii i urządzeń mających na celu obniżenie emisyjności do poziomu odpowiadającego restrykcyjnym normom. Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych metod oczyszczania powietrza jest używanie filtrów workowych. Podpowiadamy, dlaczego warto stosować je w swoim zakładzie, przedstawiając podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami filtracji gazów przemysłowych.

Filtry workowe podstawowe rozróżnienie

Neutralizacja szkodliwych gazów z zastosowaniem specjalnych worków filtrujących to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza metoda oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń takich jak tlenki siatki, azotu, dwutlenek węgla czy pyły o różnym składzie. Zasadniczo, filtry workowe dzielą się na dwie podstawowe kategorie: poziome oraz pionowe. Choć różnią się one między sobą gabarytami i sposobem ułożenia, oba są równie skuteczne, a wybór optymalnej technologii separacji cząstek stałych to zazwyczaj indywidualna decyzja poszczególnych przedsiębiorców.

Filtry poziome

Pierwsza z omawianych metod dotyczy filtracji w układzie horyzontalnym z wykorzystaniem worków mocowanych poziomo. W takich systemach gaz przemieszcza się w kierunku od góry do dołu. Po odseparowaniu cząsteczek w workach czyste powietrze trafia do komory znajdującej się na ścianie układu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż filtracja workowa pozioma charakteryzuje się nieco innym systemem oczyszczania wstępnego w stosunku do worków pionowych. Aby gazy o wysokich temperaturach lub zanieczyszczone odpowiednio dużymi cząstkami stałymi nie powodowały skrócenia żywotności worków, system filtracyjny wyposażony jest w dodatkową komorę osadczą. Dzięki temu cząsteczki mogące obniżać jakość filtracji zostają odseparowane już na samym początku.

Filtry pionowe

W tym systemie – inaczej niż w filtrach poziomych – oczyszczanie powietrza odbywa się w pozycji wertykalnej. Worki posiadają obustronne mocowanie, co eliminuje ryzyko wzajemnego stykania i obniżania żywotności filtra. Dzięki swojej modułowej konstrukcji pionowe systemy filtrujące oferują odpowiednio dużą wydajność oczyszczania – nawet do 1 000 000 m3 na godzinę. Dodatkowo systemy wyposażone są w filtry mechaniczne, pozwalające skutecznie separować frakcje pyłu o większej objętości lub wyższej temperaturze.

Po dokonaniu wstępnej filtracji gaz przedostaje się do komory workowej, gdzie następuje zasadnicze odpylanie. Cząsteczki pyłu trafiają na dno leja zsypowego, z kolei oczyszczony gaz trafia do komory wylotowej, skąd jest odprowadzany na zewnątrz.

Jak działają filtry workowe?

Obie metody, choć różnią się głównie sposobem ułożenia worków, zapewniają wysoką jakość i skuteczność procesu filtracji.

Zarówno worki filtracyjne pionowe, jak i poziome wykazują wysoką skuteczność, sprawdzając się w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od zakładów energetycznych poprzez przemysł meblowy, przetwórstwo metali, aż po produkcje materiałów budowlanych czy przemysł chemiczny. Filtrowanie gazów w tego rodzaju urządzeniach polega na mechanicznym odseparowaniu cząsteczek stałych od powietrza, z zastosowaniem specjalnej membrany. Może ona zostać wykonana z różnych materiałów, w zależności od indywidualnych potrzeb zakładu i specyfiki emitowanych przez niego gazów. Włókna takie jak nylon, wiskoza, poliester, filc czy polipropylen wykazują różną przepustowość: od 1000 do nawet 1 mikrometra.

Który rodzaj filtrów workowych zainstalować w dużym zakładzie przemysłowym?

Wybór optymalnej dla danego zakładu i jego specyfiki metody filtracji powietrza to kwestia indywidualna. Należy uwzględnić rodzaj emitowanych gazów, skalę emisji oraz wielkość cząsteczek stałych, które trzeba odseparować od czystego powietrza. Podstawę do wyboru metody filtracyjnej stanowi zawsze prawidłowe określenie źródła emisji zanieczyszczeń. Korzystając z oferty INSTAL-FILTER, mogą Państwo skorzystać z profesjonalnego doradztwa oraz wsparcia doświadczonych ekspertów, którzy pomogą dopasować najlepszy system filtracji dla Państwa firmy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie