Energia z prądów morskich? Japończycy testują innowacyjne rozwiązanie

Piotr Kowalczyk
13.07.2022

Prądy morskie to niewyczerpane źródło energii, z którego dziś praktycznie nie korzystamy. Jedynie kilka krajów prowadzi testy tego rozwiązania, a najbliżej opracowania konkretnej technologii są Japończycy.

Wyniki (na razie) nie są imponujące

W Japonii zakończono ponad trzyletnie testy prototypowej turbiny, która jest napędzana energią prądów morskich. 330-tonowe urządzenie opracowała firma IHI Corporation. Kairyu – bo tak nazwano prototyp – to urządzenie z dwudziestometrowym kadłubem oraz kadłubami wyposażonymi w generatory energii z turbinami.

Urządzenie pracowało na głębokości 50 metrów pod powierzchnią wody, wykorzystując silne prądy oceaniczne występujące u wybrzeży Japonii. Na razie testy nie dały spektakularnych wyników, ponieważ szczytowa moc generowana przez Kairyu wyniosła tylko 100 kilowatów, a więc znacznie mniej niż w przypadku standardowej turbiny wiatrowej.

IHI Corporation jednak się nie poddaje i zapowiada udoskonalenie prototypu. Naukowcy szacują, że ich rozwiązanie może generować nawet 2 megawaty energii. Gdyby urządzenie zaczęło być wykorzystywane na masową skalę, to szacunkowo z prądów oceanicznych można byłoby zaspokoić nawet 40-70 procent japońskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.