Czym jest energia bierna?

Krzysztof Jagielski
23.01.2024

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że opłacając rachunki za prąd możemy płacić nie tylko za energię czynną, ale także bierną. Takie pojęcie pojawiało się na lekcjach fizyki w szkole, natomiast dziś wiele osób miałoby problem z podaniem definicji energii biernej. Czym ona właściwie jest? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Energia bierna jest niezbędna do pracy urządzeń w naszych domach

Choć pracujące urządzenia elektryczne czy elektroniczne pobierają energię czynną, to do uruchomienia potrzebna im jest energia bierna. To ona sprawia, że np. nasze telewizory czy komputery są stale gotowe do pracy.

Urządzenia w fazie nieaktywnej pobierają niewielkie, wręcz znikome ilości energii biernej, natomiast w przypadku bardzo dużych sprzętów wyposażonych w mocne silniki mogą to być zauważalne wartości.

Warto przy tym zaznaczyć, że urządzenie nie zużywają energii biernej. Wykorzystują ją wyłącznie do podtrzymania napięcia i połączenia z siecią energetyczną, co oczywiście powoduje jej obciążenie – stąd zakłady energetyczne pobierają od części odbiorców opłatę za energię bierną.

Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa

Energię bierną dzielimy na energię bierną indukcyjną i energię bierną pojemnościową. Aby zrozumieć to rozróżnienie warto posiłkować się konkretnymi przykładami.

Energię bierną indukcyjną pobierają m.in. wszelkie silniki elektryczne, urządzenia chłodnicze czy klimatyzatory. Oznacza się ją symbolem dodatnim.

Z kolei energia bierna pojemnościowa jest wykorzystywana przez takie urządzenia jak m.in. zasilacze, ładowarki czy żarówki LED. Ma ona znak ujemny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie