Czy sprzedaż energii elektrycznej jest możliwa?

Marek Szydełko
20.07.2021

Coraz więcej domostw decyduje się na pozyskiwanie energii elektrycznej z fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne można spotkać na dachach wielu gospodarstw domowych. Prąd z odnawialnych źródeł energii jest tani, a na instalację fotowoltaiczną można dostać dofinansowanie. Wiele osób niezdecydowanych na takie rozwiązanie boi się, że energii z paneli fotowoltaicznych będzie za mało. Wcale tak nie musi być. Wręcz przeciwnie, panele słoneczne są w stanie wyprodukować więcej energii, niż jest potrzebne w domu. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się czy może dokonać sprzedaży energii w ten sposób pozyskanej?

1. Sprzedaż energii elektrycznej - czy jest możliwa?

2. Dlaczego warto sprzedać energię z odnawialnych źródeł energii?

3. Jaką cenę można dostać za energię elektryczną?

Sprzedaż energii elektrycznej - czy jest możliwa?

Jeżeli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł takich, jak instalacja fotowoltaiczna, to warto wiedzieć, że jest ona możliwa jeżeli jesteś inwestorem, który zdecydował się na montaż instalacji on-grid. Czasami sprzedaż energii jest możliwa także w gospodarstwach domowych, ale tylko wtedy, gdy klient przy podpisaniu umowy wybrał umowę rozdzieloną. Reszta osób może odstąpić nadmiar energii elektrycznej w zamian za upust na energię pobraną od operatora.

Dlaczego warto sprzedać energię z odnawialnych źródłach energii?

Jest wiele powodów, dla których sprzedaż energii elektrycznej pociąga tak wiele osób. Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne pozwoliły wielu osobom autentycznie dorobić się nadwyżek energii elektrycznej, których nie są w stanie zużyć w domu. Zamiast nieskończenie przetrzymywać te nadwyżki, można je sprzedać lub zamienić na upust na energię, którą w następnym roku pobierze się od operatora. Wbrew pozorom ta druga opcja również jest popularna, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

Jaką cenę można dostać za energię elektryczną?

Prawda jest taka, że w każdym roku cena za energię elektryczną wzrasta. Jeszcze niedawno, roczna cena (uśredniona) energii elektrycznej wynosiła nieco ponad 250 złotych za MWh. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na sprzedawanie energii elektrycznej, jako swojego głównego źródła zarobku. Oczywiście w każdym roku cena za energię będzie wzrastać, a to oznacza, że jeszcze bardziej będzie opłacać się sprzedawać nadwyżki, bądź tworzyć specjalne farmy energetyczne. Zdecydowanie jest to dobry pomysł na biznes dla tych, którzy takiego pomysłu szukają.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie