Coraz więcej Polaków produkuje prąd ze słońca

Marek Szydełko
18.03.2019

Jeszcze kilka lat temu instalacje fotowoltaiczne stanowiły awangardę polskiego sektora energetycznego. To się jednak szybko zmienia, o czym świadczą najnowsze statystyki. Tylko w 2018 roku w Polsce przybyło około 50 tysięcy domowych farm produkujących prąd ze słońca. Jest dobrze, a ma być zdecydowanie lepiej.

Wszyscy dystrybutorzy notują wzrost liczby nowych instalacji

Wybudowanie instalacji fotowoltaicznej należy zgłosić w lokalnym zakładzie energetycznym. Dzięki temu to właśnie dystrybutorzy są najlepszym źródłem informacji o liczbie takich prywatnych farm prądowych. Z danych przekazanych przez PGE Dystrybucja wynika, że w 2018 roku do sieci zostało przyłączonych około 12,5 tysiąca mikroinstalacji, a ich łączna moc wynosi blisko 65 MW.

Tauron odnotował aż 17 tysięcy nowych mikroinstalacji  o łącznej mocy 106 MW, natomiast w przypadku Energi jest to odpowiednio 4,7  tysiąca instalacji fotowoltaicznych zdolnych do wyprodukowania 34 MW mocy. Enea informuje o przyłączeniu blisko 2,6 tysiąca instalacji o łącznej mocy 19 MW.

Te liczby nie wymagają chyba szerszego komentarza. Polacy przekonali się już do fotowoltaiki i zaczynają z niej masowo korzystać, chroniąc się tym samym przed podwyżkami cen energii. Co prawda ustawa prosumencka jest daleka od ideału, ale nawet w polskich warunkach legislacyjnych posiadanie wydajnej instalacji fotowoltaicznej zwyczajnie się opłaca.

Dalszy spadek cen zachęci kolejnych inwestorów

Oczywiście, że obecnie większości Polaków nie stać na to, aby kupić instalację fotowoltaiczną i zacząć produkować prąd ze słońca. To się jednak sukcesywnie zmienia. Jeszcze do niedawna kompletna instalacja zdolna do obsłużenia średniej wielkości domu jednorodzinnego, kosztowała minimum 30-40 tysięcy złotych. Teraz koszt ten śmiało można obniżyć o blisko połowę. Ekspansja kolejnych producentów, szczególnie z Chin, gwarantuje dalszy spadek cen.

Ponadto wiele polskich samorządów oferuje atrakcyjne systemy dopłat do instalacji fotowoltaicznych. Prywatni inwestorzy mogą również skorzystać z pomocy rządu w ramach programu „Czyste powietrze”, zakłada albo udzielanie dofinansowań, albo tanich pożyczek na poprawienie efektywności energetycznej budynku – w tym właśnie montaż farmy produkującej prąd ze słońca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie