Co warto wiedzieć o LPG?

Jerzy Biernacki
25.04.2016

Zazwyczaj kojarzymy LPG z gazem używanym do napędzania samochodów zamiast benzyny czy oleju napędowego. Rzadko kto jednak wie, czym jest ten gaz, nawet jeżeli jest użytkownikiem tego paliwa. Co warto wiedzieć na temat LPG?

LPG to skroplony gaz płynny, z języka angielskiego Liquefied Petroleum Gas, stąd też jego skrót. Jest to paliwo o bardzo wszechstronnym, uniwersalnym zastosowaniu, które może być używane jako autogaz. Bywa również wykorzystywany w domu, przemyśle, usługach czy  w rolnictwie.

Pod względem swojego składu LPG jest mieszaniną propanu i butanu albo samym butanem lub propanem. Gaz ten powstaje przy rafinacji ropy naftowej oraz ze złóż gazu ziemnego. W temperaturze pokojowej ma formę gazową, ale przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem ma postać płynną.

Przykładowe zastosowania LPG:

  • paliwo przeznaczone do zasilania urządzeń grzewczych, przykładowo promienników gazowych, nagrzewnic, także jako ogrzewanie gazowe domów i innych obiektów
  • źródło zasilania kuchenek gazowych, a także innych urządzeń, na przykład grilli gazowych, taboretów gastronomicznych, kuchenek turystycznych
  • paliwo silnikowe – autogaz
  • paliwo do procesów produkcyjnych, przykładowo w fabrykach ceramiki i w cegielniach
  • paliwo używane w pracach dekarskich oraz instalacyjnych
  • paliwo stosowane do obróbki i cięcia metali
  • gaz nośny do kosmetyków w sprayu

Jak widać, gaz LPG ma naprawdę uniwersalne zastosowanie, dlatego też jest on używany na co dzień w wielu procesach i bez niego wiele z nich byłoby niemożliwych.

Gdzie kupować LPG?

Jeżeli potrzebna jest butla gazowa z LPG, w takim przypadku można kupić ją zwykle na stacjach benzynowych i w niektórych sklepach, na przykład marketach budowlanych. W przypadku zbiorników LPG do ogrzewania gazowego, prac w przemyśle czy w procesach produkcyjnych, gaz dostarczany jest przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy – może być on transportowany przez wykonane w tym celu sieci przesyłowe lub też tankowany do specjalnych zbiorników, które podłączane są do instalacji wykorzystywanych w procesach.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.