Co to jest ogrzewanie podczerwienią?

Jerzy Biernacki
09.10.2018

Ogrzewanie na podczerwień nie jest jeszcze powszechnie stosowanym rozwiązaniem w naszym kraju. Zdecydowanie częściej korzysta się z tradycyjnych źródeł utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Jednak warto zainteresować się opcją alternatywną, która będzie niezwykle komfortowa w codziennym użytkowaniu, ekologiczna, a także da określone oszczędności w kwestii rocznych kosztów ponoszonych na ogrzewanie.

Charakterystyka ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią nadal wydaje się zjawiskiem dość nowym, mimo że od wielu lat wykorzystuje się jego schemat działania np. w saunach. Źródłem ciepła jest w tym przypadku rozchodząca się fala elektromagnetyczna, a także efekt bezwładu cieplnego. Proces ogrzewania stanowi w zasadzie odwzorowanie zjawiska występującego na co dzień w naturze, kiedy ociepla się to, na co padają promienie słoneczne – budynki, powierzchnia gruntów i ulic czy też człowiek. Cały proces grzewczy wykorzystuje specyficzne zdolności energii podczerwieni (ang. infrared, w skrócie IR) absorpcji, załamywania oraz skupienia.

Ogrzewanie tego typu ma charakter bezpośredni. W przypadku stosowania tradycyjnych grzejników ogrzewa się powietrze. W związku z tym potrzeba trochę czasu, aby odczuć komfort cieplny. Dzieje się tak, ponieważ trudno dochodzi do zmieszania się powietrza ciepłego z zimnym. To pierwsze ucieka do góry i dlatego zawsze najcieplej będzie przy suficie. Z kolei powietrze zimne kumuluje się przy podłodze. W efekcie wiele osób narzeka na marznące nogi, chociaż teoretycznie w samym pomieszczeniu nie jest chłodno. Ten problem szczególnie się nasila w wyjątkowo wysokich pomieszczeniach np. kamienicach.

Ogrzewanie podczerwienią a ogrzewanie tradycyjne

Charakterystyka ogrzewania podczerwienią jest zupełnie inna, ponieważ w przeciwieństwie do konwencjonalnego ogrzewania nie nagrzewa się powietrze, ale wszystkie przedmioty znajdujące się w otoczeniu źródła ciepła infrared. Co więcej, w wyniku bezwładu cieplnego te przedmioty będą oddawać ciepło do otoczenia. Oznacza to, że wysyłane fale elektromagnetyczne zostają pochłonięte przez ściany, podłogi czy meble, a te przedmioty następnie oddają swoje ciepło. Jeżeli w takim pomieszczeniu będzie przebywał też człowiek, to promieniowanie podczerwone zacznie bezpośrednio działać również na niego, zaś energia podczerwieni automatycznie przekształci się w ciepło podczas absorpcji.

W ten prosty sposób łatwo osiągnąć wyjątkowo duży komfort cieplny i niezwykle korzystne warunki dla zdrowia, ponieważ unika się gwałtownej cyrkulacji powietrza, która zawsze skutkuje dużymi różnicami temperatur. W przypadku tradycyjnych grzejników ta różnica sięga nawet kilku stopni i odczuwa się wyraźną dysproporcję pomiędzy ciepłem powietrza na poziomie stóp a tym na poziomie głowy. Przy panelach bądź matach infrared nie będzie wahań temperatury pomiędzy poszczególnymi warstwami. W związku z tym można utrzymywać nawet poziom ciepła w pomieszczeniu na niższym poziomie w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem. W ten sposób unika się nieprzyjemnego zaduchu. Warto sobie uświadomić, że komfort cieplny i poziom temperatury we wnętrzach to są jednak dwie odrębne kwestie.

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie – dlaczego warto zdecydować się to rozwiązanie?

Energia infrared jest uważana za całkowicie bezpieczną dla zdrowia człowieka. Co więcej, ma nawet działanie prozdrowotne. Nie zachodzi zjawisko unoszenia się cieplejszych mas do góry, które sprzyja nieustannemu wirowaniu kurzu i wszelkiego typu alergenów w powietrzu. Jednocześnie powietrze nie wysusza się. Takie warunki są wręcz idealne dla alergików, ale również pozostałe osoby będą się lepiej czuć w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią. Miło, kiedy nie ma problemów z przesuszoną skórą i śluzówkami, co zdarza się często przy tradycyjnych grzejnikach.

To nie przypadek, że zjawisko promieniowania IR wykorzystuje się nawet w medycynie. Lampy infrared mają zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju kontuzji i urazów, a zwłaszcza przy bólach mięśniowych i reumatycznych czy ciężko gojących się ranach. W związku z tym, że ujemnie jonizują też powietrze, to energia podczerwona wyjątkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie i sprawność psychofizyczną. Właśnie dlatego (mając też na uwadze walory terapeutyczne) ogrzewanie podczerwienią zaleca się, kiedy:

• W pomieszczeniach przebywają dzieci lub osoby starsze.
• Domownikami są alergicy uczuleni na kurz bądź sierść zwierząt.
• Pojawiają się problemy z obniżoną odpornością, schorzeniami układu kostno-mięśniowego i ogólnie złe samopoczucie (w tym stany depresyjne).

Walory prozdrowotne są niezwykle istotne, ale przecież na nich nie kończą się zalety ogrzewania podczerwienią. Innymi ważnymi przesłankami do jego wyboru będą:

• Duża wysokość pomieszczeń (nie tylko tych mieszkalnych, ale także biur, zakładów przemysłowych czy kościołów).
• Problemy z zawilgoceniem ścian i pojawianiem się na nich pleśni czy grzybów.
• Chęć utrzymywania równomiernych warunków termicznych w całym pomieszczeniu.
• Możliwość szybkiego i efektywnego ogrzania nawet wyjątkowo wychłodzonych wnętrz.
• Prostota i czystość użytkowania – ogrzewanie podczerwienią jest w zasadzie zupełnie bezobsługowe.
• Charakter proekologiczny tego rozwiązania (energia odnawialna).

Warto również wspomnieć, że ogrzewanie na podczerwień jest inwestycją ekonomiczną. Owszem, początkowe nakłady finansowe na montaż paneli bądź mat są dość wysokie, jednak koszty inwestycyjne zwracają się już po 2-3 latach użytkowania, a rachunki za ogrzewanie utrzymują się na niskim poziomie. To bardziej opłacalna inwestycja niż ogrzewanie gazowe.

Jest to również wyjątkowo estetyczne rozwiązanie. Producenci paneli dokładają wszelkich starań, aby można je było dopasować do każdej aranżacji wnętrza bez naruszenia jego estetyki. W ofercie rynkowej można znaleźć panele mające charakter obrazu bądź grafiki. Z kolei maty grzejne nadają się nawet pod podłogi drewniane. Należy jedynie przygotować instalację elektryczną właśnie pod ten typ ogrzewania.

Wsparcia przy powstaniu artykułu udzieliła firma MBM Solar, dostarczająca ogrzewanie podczerwienią w Poznaniu i okolicy - http://mbmsolar.pl/dla-domu

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie