Cicha klimatyzacja do mieszkania – jak wybrać?

Maciej Piwowski
12.10.2020

Klimatyzacja powoli przestaje być postrzegana jako luksus, a coraz częściej staje się po prostu koniecznością. Obecnie wiele osób decyduje się kupić klimatyzator do mieszkania. To rozwiązanie, które pozwala przetrwać coraz częstsze upały w niejednokrotnie ciasnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze urządzenia do montażu w bloku powinien być emitowany przez nie hałas. Podpowiadamy, jak wybrać cichą klimatyzację.

Cichy klimatyzator do mieszkania – dlaczego to tak ważne?

Współczesne klimatyzatory zachwycają dopracowaną technologią. Coraz częściej są bardzo wydajne i trwałe. Producenci zwracają uwagę na rozmiary i design jednostek, tak by nie tylko nie zaburzały estetyki wnętrz, ale wręcz mogły ją wzbogacić. Dlatego na popularności zyskuje również klimatyzacja w bloku. Od sprzętu montowanego w mieszkaniach oczekuje się jednak również cichej pracy. Dzieje się tak z dwóch powodów. 

Po pierwsze niezbędny jest cichy klimatyzator zewnętrzny, który nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Warto pamiętać, że jest to urządzenie, które nierzadko pracuje przez całą dobę – również w nocy. Wtedy każdy szmer jest znacznie bardziej słyszalny, a latem, przy otwartych oknach jednostajna praca urządzenia może zakłócać sen innych mieszkańców budynku. Ponadto cichy klimatyzator pokojowy to  większy komfort dla inwestorów. Jednostka wewnętrzna nowego typu, która nie emituje głośnych dźwięków, może być bez obaw zamontowana nawet w sypialni. 

Klimatyzacja w mieszkaniu – co jeszcze jest ważne?

Warto pamiętać jeszcze o kilku cechach, które sprawią, że klimatyzacja w mieszkaniu okaże się naprawdę udaną inwestycją. Należy zwrócić uwagę na:

  • wydajność energetyczną – zapewnia oszczędną pracę;
  • odpowiednią moc – zgodną z metrażem mieszkania; przykładowo przyjmuje się, że klimatyzacja do mieszkania 40 m2 powinna mieć moc 4 kW, jednak ten parametr powinien być uzależniony również od rozkładu pomieszczeń czy liczby okien;
  • funkcję oczyszczania powietrza – obecnie jest ona bardzo przydatna, dlatego warto za nią dopłacić;
  • funkcję ogrzewania – klimatyzator z funkcją grzania może się okazać bardzo przydatny np. w okresie przejściowym,
  • sposób obsługi – intuicyjna obsługa pozwoli Ci zawsze cieszyć się komfortem termicznym.

Ciche klimatyzatory do mieszkania – jak wybierać?

Jak rozpoznać cichy klimatyzator do domu? Producenci często sami chwalą się emitowanym przez urządzenia poziomem hałasu. 35 dB to w zasadzie górna dopuszczalna granica. Tego typu hałas można porównać do cichej rozmowy. Dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w większości mieszkań. Warto poszukać jednak czegoś jeszcze cichszego – szczególnie, jeśli ktoś z domowników ma lekki sen lub obawiasz się reakcji sąsiadów. 

Szukasz dobrego, ale również energooszczędnego klimatyzatora do swojego mieszkania? Sprawdź ofertę dystrybutora, firmy ERCO z Łodzi: https://erco-lodz.pl/

Dostępne są klimatyzatory do mieszkania emitujące hałas na poziomie 30 lub nawet 20 decybeli. Należy jednak sprawdzić, jakiego trybu pracy dotyczą dane podawane przez producenta! Niekiedy może się bowiem okazać, że hałas emitowany podczas intensywnego chłodzenia utrudnia korzystanie ze sprzętu.

Klimatyzator ścienny typu split to najlepsze rozwiązanie do mieszkania. Tego typu sprzęt coraz częściej odznacza się doskonałymi parametrami użytkowymi. By jego jakość Cię nie zawiodła, skorzystaj z usług renomowanego dealera klimatyzacji. Fachowcy pomogą Ci w wyborze urządzenia i zadbają o prawidłowy montaż klimatyzacji. Cena takiej kompleksowej usługi? Mniej więcej od 2 do 4 tys. zł. To naprawdę niewiele w zamian za niezrównany komfort i czyste, świeże powietrze we wnętrzach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie