Chińczycy stworzyli sztuczne Słońce?

Antoni Kwapisz
24.06.2021

Ten wynalazek bez wątpienia mógłby zrewolucjonizować światową energetykę. Chiny pochwaliły się sporym sukcesem w swoich pracach nad stworzeniem tzw. sztucznego Słońca. W jednym z dwóch opracowanych urządzeń udało się uzyskać temperaturę plazmy wynoszącą 120 milionów stopni Celsjusza i – co najważniejsze – utrzymać ją przez 101 sekund. Jesteśmy więc coraz bliżej zyskania instalacji, która będzie potężnym źródłem energii.

Co wiemy o chińskim sztucznym Słońcu?

Wspomniane urządzenie powstało w Południowo-Zachodnim Instytucie Fizyki w Chengdu w prowincji Syczuan. Sztuczne Słońce to reaktor termojądrowy nazywany tokamaką, którego częścią jest rozgrzana plazma – działa na nią pole magnetyczne, dzięki czemu możliwe jest generowanie energii przy wykorzystaniu izotopów wodoru.

Drugie sztuczne Słońce znajduje się w mieście Hefei – tam udało się na razie uzyskać temperaturę 160 milionów stopni Celsjusza, jednak utrzymanie jej było możliwe tylko przez 20 sekund.

Do pełnego sukcesu jest wciąż bardzo daleko, natomiast widać, że idea sztucznego Słońca może zostać urzeczywistniona. Takie urządzenie byłoby w stanie m.in. zastąpić reaktory jądrowe i zasilać w energię praktycznie cały świat – dokładnie tak, jak robi to naturalna gwiazda.

Dodajmy również, że prace nad sztucznym Słońcem prowadzą również m.in. Francuzi, Niemcy czy Rosjanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie