Po wielu latach opóźnienia i kilkakrotnym zwiększeniu pierwotnego budżetu nareszcie ma zostać oddany do użytku największy reaktor jądrowy w Europie. Powstaje on w Finlandii, w jednej z dwóch w tym kraju elektrowni atomowych. Reaktor Olkiluoto 3 imponuje parametrami mocowymi, ale uwagę przykuwa tutaj czas jego budowy.
Jest zgoda na załadunek paliwa
Pod koniec marca fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK) wydał oficjalną zgodę na załadowanie paliwa do nowobudowanego reaktora. To ważny krok, który pozwoli uruchomić instalację jeszcze w tym roku. Planowane rozpoczęcie produkcji energii nastąpi w październiku, natomiast reaktor zacznie pracować w nominalną mocą w lutym 2022 roku.
Olkiluoto 3 to pierwszy blok jądrowy w Europie z reaktorem EPR, który oferuje moc aż 1650 MW. Na całym świecie są jeszcze tylko dwie takie instalacje – obie pracują w Chinach.
Budowa budzi ogromne kontrowersje w Finlandii, ale nie ze względu na charakter inwestycji, ale sposób jej realizacji. Pierwotnie reaktor miał zostać oddany do użytku w 2009 roku, a całkowity koszt realizacji miał wynieść około 3 miliardy euro – dziś wiadomo, że opóźnienie wyniesie 11 lat, natomiast koszt zwiększył się około czterokrotnie.
Nowy reaktor jądrowy zaspokoi około 15 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Finlandii. Jest nie tylko największym, ale też najdłużej budowanym obiektem tego typu w Europie.