Badanie termowizyjne – punkt wyjścia do termomodernizacji budynku

Mateusz Nowak
28.11.2022

Rosnące koszty ogrzewania skłaniają coraz więcej gospodarstw domowych do zainwestowania w termomodernizację budynków mieszkalnych. Aby takie działanie miało sens, konieczna jest wcześniejsza ocena jakości izolacji oraz ustalenie miejsc, przez które budynek traci najwięcej energii cieplnej. Temu właśnie służy badanie termowizyjne.

Czym jest badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne przeprowadza się przy pomocy specjalnej kamery, która wskazuje temperaturę poszczególnych elementów konstrukcji zewnętrznej budynku. Niebieskie pola to niska temperatura, żółte i pomarańczowe wyższa, a czerwone bardzo wysoka. Tym samym jesteśmy w stanie od razu rozpoznać, którędy z budynku „ucieka” ciepło.

Jeśli np. badanie wykaże, że mostki termiczne tworzą się wokół ram okiennych, to wiadomo, że kluczowym etapem termomodernizacji jest wymiana stolarki. W ramach badania można również ocenić jakość już wykonanych robót, na przykład izolacji ścian czy poddasza.

Komu zlecić takie badanie?

Badania termowizyjne na potrzeby termomodernizacji budynków oraz odbioru prac przeprowadzają specjalistyczne firmy, które bez problemu można namierzyć w Internecie. Takie badanie można również wykonać we własnym zakresie, choć nie będzie ono tak dokładne. W tym celu wystarczy wypożyczyć profesjonalną kamerę termowizyjną.

Ile to kosztuje?

Koszt badania termowizyjnego jest uzależniony od wielkości budynku. W przypadku standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni do 200 metrów kwadratowych trzeba się tutaj liczyć z wydatkiem na poziomie 500 złotych. Tańsze będzie badanie termowizyjne mieszkania – ceny zaczynają się od 300 złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie