„Autobus+” dla samorządów?

Jerzy Biernacki
09.10.2020

Ministerstwo Klimatu uruchamia nowy program, który ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W jego ramach samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie do zakupu zeroemisyjnych autobusów. Na program przeznaczono łącznie 1,3 miliarda złotych.

Co najmniej 500 zeroemisyjnych autobusów

Z szacunków Ministerstwa Klimatu wynika, że wspomniana kwota powinna wystarczyć na zakup co najmniej 500 autobusów z napędem zeroemisyjnym, czyli przy obecnym rozwoju technologii – elektrycznym lub wodorowym. 

Nowy program będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który też odpowiada za opracowanie jego szczegółów. Oficjalnego ogłoszenia startu programu spodziewamy się w październiku, przy czym nabór wniosków ma ruszyć od początku 2021 roku.

Ministerstwo Klimatu twierdzi, że program wpisuje się w opracowywaną Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Wsparcie samorządów w zakupie zeroemisyjnych środków transportu zbiorowego ma istotnie przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń w powietrzu, a tym samym zwiększyć skuteczność walki ze zjawiskiem smogu.

Z założeń ministerstwa wynika, że od 2025 roku każde miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców będzie doposażać swój tabor wyłącznie o zeroemisyjne środki transportu. Z kolei Parlament Europejski zakłada, że w roku 2030 już 75% autobusów w naszym kraju będzie mieć napęd elektryczny.

Zasady programu

Samorządy przystępujące do programu będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Dotacja będzie stopniowo obniżana – od 2023 roku ma wynieść do 60%. Inne zasady będą obowiązywać w przypadku zakupu autobusowych z napędem wodorowym, gdzie samorządy mogą otrzymać nawet do 90% kosztów kwalifikowanych przez cały okres trwania programu.

Dodajmy również, że z kwoty 1,3 miliarda złotych, 1,1 miliarda zostanie przeznaczone na dofinansowanie do zakupu autobusów, a 200 milionów na tanie pożyczki dla samorządów chcących uzupełnić swój tabor o pojazdy zeroemisyjne. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.