Ministerstwo Klimatu uruchamia nowy program, który ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W jego ramach samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie do zakupu zeroemisyjnych autobusów. Na program przeznaczono łącznie 1,3 miliarda złotych.
Z szacunków Ministerstwa Klimatu wynika, że wspomniana kwota powinna wystarczyć na zakup co najmniej 500 autobusów z napędem zeroemisyjnym, czyli przy obecnym rozwoju technologii – elektrycznym lub wodorowym.
Nowy program będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który też odpowiada za opracowanie jego szczegółów. Oficjalnego ogłoszenia startu programu spodziewamy się w październiku, przy czym nabór wniosków ma ruszyć od początku 2021 roku.
Ministerstwo Klimatu twierdzi, że program wpisuje się w opracowywaną Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Wsparcie samorządów w zakupie zeroemisyjnych środków transportu zbiorowego ma istotnie przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń w powietrzu, a tym samym zwiększyć skuteczność walki ze zjawiskiem smogu.
Z założeń ministerstwa wynika, że od 2025 roku każde miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców będzie doposażać swój tabor wyłącznie o zeroemisyjne środki transportu. Z kolei Parlament Europejski zakłada, że w roku 2030 już 75% autobusów w naszym kraju będzie mieć napęd elektryczny.
Samorządy przystępujące do programu będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Dotacja będzie stopniowo obniżana – od 2023 roku ma wynieść do 60%. Inne zasady będą obowiązywać w przypadku zakupu autobusowych z napędem wodorowym, gdzie samorządy mogą otrzymać nawet do 90% kosztów kwalifikowanych przez cały okres trwania programu.
Dodajmy również, że z kwoty 1,3 miliarda złotych, 1,1 miliarda zostanie przeznaczone na dofinansowanie do zakupu autobusów, a 200 milionów na tanie pożyczki dla samorządów chcących uzupełnić swój tabor o pojazdy zeroemisyjne.