Australijscy naukowcy opracowali technologię przekształcania CO2 w węgiel w postaci stałej

Krzysztof Jagielski
01.03.2022

To może być rewolucja. Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii ogłosili, że udało się im stworzyć wydajną technologię wychwytywania dwutlenku węgla i późniejszego przekształcania go w węgiel w postaci stałej. Takie rozwiązanie mogłoby idealnie sprawdzić się w newralgicznych sektorach przemysłu ciężkiego, które dziś odpowiadają za około 7 procent emisji CO2 do atmosfery.

Droga wciąż jest daleka

Póki co australijscy naukowcy złożyli tymczasowy wniosek patentowy i pozyskali grant na prowadzenie dalszych prac. Obecnie technologia jest w fazie zaawansowanych testów i skalowania. Celem jest stworzenie takiego rozwiązania, które mogłoby być wykorzystywane w sposób komercyjny, a cała instalacja ma zostać zeskalowana do takiej wielkości, aby zmieściła się w standardowym kontenerze.

Opracowana przez Australijczyków metoda wychwytu CO2 bazuje na tzw. „kolumnie bąbelkowej”. Po podgrzaniu ciekłego metalu jest on łączony z dwutlenkiem węgla. Wynikiem reakcji jest rozpad cząsteczek CO2 do płytek stałego węgla, który może zostać ponownie przetworzony lub zutylizowany. Ta metoda jest o wiele skuteczniejsza i przyjaźniejsza środowisku w porównaniu z innymi rozwiązaniami redukującymi emisję CO2 (np. poprzez użycie węgla koksującego czy węglanu wapnia).

Australijska technologia, o ile w ogóle zostanie wprowadzona do masowej produkcji, może idealnie odpowiedzieć na potrzeby przemysłu ciężkiego, w tym hutnictwa. Szacuje się, że to właśnie produkcja stali a także cementu odpowiada za około 7 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie