Akumulatory niklowo-wodorkowe – gdzie są stosowane?

Marek Szydełko
25.02.2021

Akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH) bardzo szybko wypierają z rynku tradycyjne konstrukcje niklowo-kadmowe. Stanowią one doskonałą odpowiedź na potrzeby środowiska naturalnego, jednocześnie oferując oczekiwaną wydajność energetyczną. W naszym artykule wyjaśniamy, gdzie stosuje się akumulatory niklowo-wodorkowe oraz przybliżamy zasadę ich działania.

Konstrukcja akumulatorów niklowo-wodorkowych

Konstrukcyjnie akumulatory Ni-MH są bardzo podobne do tradycyjnych ogniw Ni-Cd. Różnica sprowadza się natomiast do rodzaju anody. W modelach niklowo-wodorkowych anoda jest wykonana ze stopu metali – niklu, magnezu, manganu, kobaltu oraz aluminium. Eliminuje się więc tutaj udział kadmu, który jest związkiem szkodliwym dla środowiska.

Akumulatory Ni-MH stanowią duży krok do przodu w świecie technologii energetycznych. Są nie tylko przyjaźniejsze naszej planecie, ale także wydajniejsze zarówno pod względem pojemności, jak i gęstości energii.

Najważniejsze zalety akumulatorów Ni-MH

Z pewnością domyślasz się, że na rosnącą popularność, a wręcz już powszechność użycia akumulatorów niklowo-wodorkowych wpłynęły nie tylko kwestie środowiskowe. Od wszelkiego rodzaju baterii oczekujemy przede wszystkim wydajności i niezawodności, a pod oboma tymi względami ogniwa Ni-MH dystansują ogniwa niklowo-kadmowe. Co to oznacza w praktyce?

Po pierwsze: akumulatory niklowo-wodorkowe oferują o około 30% większą pojemność w porównaniu z ogniwami Ni-Cd. Po drugie: zapewniają niemal trzykrotnie większą gęstość energii (przy zachowaniu tego samego rozmiaru). Po trzecie: są mniej wrażliwe na tzw. „efekt pamięci”.

To warto wiedzieć

Aby uniknąć „efektu pamięci” w akumulatora Ni-MH wystarczy je za każdym razem w pełni rozładowywać, a następnie naładować do pełna, uważając na przeładowanie.

Dodatkowo wspomnijmy o tym, że ogniwa niklowo-wodorkowe cechują się dużą wydajnością prądową, są przystosowane do częstego ładowania i rozładowywania, mogą pracować w nawet skrajnych warunkach temperaturowych oraz wykazują się długą żywotnością.

Po stronie wad akumulatorów Ni-MH należy natomiast wymienić dość szybkie rozładowywanie się oraz podatność na uszkodzenie w razie przeładowania lub skrajnego rozładowania. Producenci pracują jednak nad rozwiązaniem tego problemu i osiągają na tym polu coraz większe sukcesy.

Przykłady zastosowania akumulatorów niklowo-wodorkowych

Takie ogniwa najczęściej stosuje się w układach, które wymagają długiego czasu pracy, a jednocześnie szybkiego cyklu ładowania. Akumulatory Ni-MH są idealnym wyborem w sytuacji, gdy przewidujemy, że urządzenie może być narażone na duże wahania temperatur – na rynku są dostępne ogniwa znoszące pracę w temperaturze do +85 stopni Celsjusza, jak i do -40 stopni Celsjusza.

Akumulatory niklowo-wodorkowe są dziś standardowo używane w:

  • elektronarzędziach,
  • urządzeniach medycznych,
  • systemach UPS,
  • przemyśle oświetleniowym,
  • radiokomunikacji,
  • zabawkach sterowanych radiowo,
  • urządzeniach alarmowych,
  • urządzeniach pomiarowych,
  • profesjonalnych urządzeniach elektronicznych,
  • układach zasilania awaryjnego,
  • zewnętrznych systemach solarnych.

Więcej o akumulatorach niklowo-wodorkowych przeczytasz na stronie https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-niklowe/akumulatory-niklowo-wodorkowe-ni-mh/, gdzie znajdziesz także najlepsze oferty na zakup odpowiedniego akumulatora.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie