W czym pompa hydroforowa jest lepsza od głębinowej?

Mateusz Nowak
22.04.2022

Odwieczny dylemat inwestora posiadającego własną studnię: wybrać pompę hydroforową czy głębinową? Choć ta druga jest rozwiązaniem o wiele bardziej komfortowym w eksploatacji i lepiej sprawdzającym się do zasilania w wodę całego budynku mieszkalnego, to pompa hydroforowa także ma swoje zalety. Jeśli planujesz korzystać ze studni tylko okazjonalnie, na przykład w sezonie letnim do nawadniania ogrodu, to rozważ zakup pompy samozasysającej. W czym osiąga przewagę nad pompą głębinową? Sprawdź to w naszym poradniku.

Koszt zakupu

Tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Pompa hydroforowa jest znacznie tańsza w zakupie w porównaniu z pompą głębinową o podobnych parametrach hydraulicznych. Markowy model, który wystarczy do podlewania średniej wielkości ogrodu, kupisz już za kilkaset złotych. Jeśli natomiast szukasz pompy tylko na czas budowy domu, to wybór może być tylko jeden – postaw na pompę samozasysającą, która będzie o wiele tańsza, dzięki czemu ewentualna awaria w wyniku intensywnej eksploatacji nie będzie aż tak bolesna dla portfela.

Czas montażu

Pompę hydroforową jesteś w stanie zamontować samodzielnie w ciągu około godziny – o ile oczywiście masz potrzebne narzędzia, elementy montażowe i podstawową wiedzę na temat budowy instalacji hydraulicznych. Montaż pompy głębinowej zajmuje znacznie więcej czasu, chociażby z uwagi na to, że instalację wykonuje się raz a dobrze – raczej nie przewiduje się przenoszenia pompy czy jej demontażu w długim okresie użytkowania.

Opcja demontażu

Jeśli zakładasz, że pompa będzie musiała zostać zdemontowana na przykład na zimę czy przed weekendem (działka rekreacyjna, budowa domu), to także postaw na model hydroforowy. Demontaż takiej pompy jest banalnie prosty i szybki, podobnie jak montaż.

Prostota instalacji

Pompa hydroforowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na zbudowanie kompletnej instalacji wodnej i elektrycznej z pompą głębinową. W przypadku modelu hydroforowego wystarczy tylko doprowadzić zasilanie (np. przy pomocy przedłużacza) i już można ją zamontować w miejscu poboru wody. Taka pompa sprawdzi się więc nie tylko w przypadku posiadania własnej studni, ale także np. podziemnego zbiornika na deszczówkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie