Obecnie pierwszym wyborem inwestorów zdecydowanych na wykonanie przydomowej studni jest ujęcie wiercone, nazywane studnią głębinową. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ taka studnia gwarantuje sporą wydajność i praktycznie bezobsługowość. Nadal jednak sporym zainteresowaniem cieszą się studnie kopane, które uchodzą za dobrą alternatywę dla wierconych. Jakie są ich zalety i wady? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Podstawowym argumentem przemawiającym za wybraniem studni kopanej jest koszt jej wykonania. Nie ma tutaj potrzeby wynajmowania profesjonalnej ekipy ze świdrem mechanicznym, a wszystkie prace można wręcz przeprowadzić własnoręcznie – choć oczywiście będzie to bardzo czasochłonne i męczące. Jeśli natomiast priorytetem jest zachowanie jak najniższych kosztów wykonania ujęcia wody, to studnia kopana na pewno powinna być przez Ciebie poważnie wzięta pod uwagę.
Ważną zaletą takiej studni jest również to, że można w niej zastosować praktycznie dowolny typ pompy – zarówno głębinową (o podwyższonej odporności na zapiaszczenie i mogącą pracować w odchyleniu od pionu), jak i hydroforową czy nawet zatapialną. Wynika to z faktu, iż lustro wody w takiej studni znajduje się na niewielkiej głębokości.
Studnia kopana jest również dobrą propozycją w sytuacji, gdy planujemy eksploatować źródło tylko okazjonalnie, na potrzeby zasilania w wodę placu budowy czy ewentualnie późniejszego nawadniania ogrodu. W takiej sytuacji jakość wody ma drugorzędne znaczenie.
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że studnia kopana praktycznie nigdy nie zagwarantuje takiej wydajności jak wiercona. Stąd chcąc wykorzystywać ją do zaopatrywania w wodę budynku mieszkalnego czy tym bardziej jakiejś instalacji technologicznej, należy jednak postawić na odwiert.
Kolejną kwestią jest niska jakość wody. Nie chodzi nawet tylko o jej skład chemiczny, ale z reguły wysoką zawartość piasku, co stanowi duży problem dla pompy. Do czerpania takiej wody można używać wyłącznie pompy antypiaskowej. Duża ilość piasku będzie jednak problematyczna również z punktu widzenia trwałości instalacji wodnej oraz podłączonych do niej urządzeń i armatury.
Podsumowując: studnia kopana może być alternatywą dla głębinowej, ale tylko w sytuacji, gdy wady takiego ujęcia nie mają wielkiego znaczenia dla inwestora. Jeśli natomiast studnia ma zaopatrywać w wodę budynek mieszkalny, to jednak rekomendujemy postawienie na studnię wierconą.