Studnia artezyjska

Mateusz Nowak
18.11.2015

Studnia artezyjska to studnia, która powstaje poprzez wywiercenie otworu prowadzącego do wód artezyjskich czyli głęboko położonych warstw wodonośnych, w których woda znajduje się pod ciśnieniem hydrostatycznym. Ich nazwa wywodzi się od miasta Artois we Francji, gdzie na początku XII wieku utworzono pierwszą taką studnię. Studnie artezyjskie są studniami sztucznie wierconymi. Skutkiem owego ciśnienia hydrostatycznego, woda wytryska z głębi do pewnego poziomu, przypominając fontannę. Ciśnienie wypływającej wody jest bardzo wysokie - jego wartość sięga nawet kilku atmosfer. Jako siła wypychająca działa również zawarty w wodzie kwas węglowy. Studnie tego typu najlepiej zakładać w dolinach lub na równinach, w podłożu których występują warstwy wodonośne nieprzepuszczalne, o kształcie niecki. Wywiercony otwór wyposaża się w rury, zapobiegające obsunięciu ścian i zanieczyszczeniu wody.

Studnie artezyjskie zakładane są przede wszystkim do poboru wody pitnej, szczególną role spełniają na terenach pustynnych. Innym ich zastosowaniem jest nawadnianie ogrodów i kultur roślinnych. Ciśnienie wód może także napędzać młyny i inne urządzenia. W przypadku ciepłych wód, wykorzystuje się je do ochrony stawów rybnych przed lodem. Do odprowadzania nadmiaru wód stosuje się tzw. studnie negatywne - po przewierceniu warstw nieprzepuszczalnych, woda uchodzi do głębszych warstw podłoża.

Odmianą studni artezyjskiej jest studnia subartezyjska, w której woda nie wypływa samoczynnie, lecz jest napędzana wiatrakami pompy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie